20.06.2018
Rozhovory

Nushart: Kladno vidím jako tým, který bude v Superlize působit dlouhodobě

Někdejší opora Kanonýrů a osmý nejproduktivnější hráč Superligy ze sezony 2016/2017, kdy naposledy oblékal dres s kanónem na hrudi, se po jednom roce stráveném v týmu UHC Grünenmatt rozhodl vrátit zpět na do kladenského mužstva. Přečtěte si rozhovor s Tomášem Nushartem.
Když se ohlédneš za loňským angažmá v Grünenmattu, jaké bylo?
Takové ohlédnutí má samozřejmě více rovin než pouze tu florbalovou. Myslím, že nejvíc ze všeho všechny tyhle roviny, ať již pracovní, životní nebo právě tu florbalovou, vystihuje něco jako: „Co to, sakra, vlastně bylo?!“

Můžeš nám toto heslo rozvinout?
Přesun z Prahy na tradiční švýcarský venkov, poměrně konzervativní švýcarská mentalita nebo úplně jiná náplň práce, než na jaké jsme se s týmem domluvili. No a ta florbalová stránka byla vlastně paradoxně ze všech asi nejhorší. Nechci to hodnotit úplně negativně. Ten hráčský kádr, pokud by měl správného trenéra, by podle mě byl na vrch soutěže, což by pořád neznamenalo nic závratného, ale pořád by to bylo lepší, než jak to ve finále vypadalo. K něčemu lepšímu by ale byla zapotřebí alespoň elementární taktická vybavenost nebo alespoň touha ty věci měnit a pracovat na svých chybách a být otevřeni tomu, že když se prohrává, něco se asi dělá špatně. Tohle v tom týmu naprosto chybělo, jak na úrovni hráčské, tak trenérské a bohužel i ve vedení. Na můj vkus se o všem pořád jen mluvilo a nic se neměnilo, pak vyhrávat nejde. Byla to zajímavá zkušenost, ale sezona bohatě stačila.

O delším setrvání ve Švýcarsku jsi tedy neuvažoval?
Tak o delším setrvání jsem uvažoval už při odjezdu z Česka, myslel jsem tak nějak na dvě sezony. Ale už v průběhu ročníku začalo být jasné, že by to určitě nebylo v Grünenmattu. Naskytlo se nakonec poměrně hodně možností, kam ve Švýcarsku dále zamířit, ale pro mě už to potom nebylo vůbec zajímavé. Věděl jsem, že chci zpátky do Prahy, že vím, co tady chci dělat a jak tady žít a zůstávat ve Švýcarsku jenom kvůli penězům, to asi není úplně pro mě.

Před odchodem do Švýcarska jsi byl osmým nejproduktivnějším hráčem Superligy. Proč jsi nezakotvil v některém z týmů nejvyšší soutěže?
Musím přiznat, že rozhodování, kam zamířit při návratu, nebylo vůbec jednoduché. Nabídek bylo více, ale primárně jsem si vybíral podle toho, jací jsou v jednotlivých týmech lidé, ať už hráči, nebo trenéři a funkcionáři týmu. Na Kladně je spousta fajn lidí, které už znám a rád se s nimi budu potkávat i dál. A také vidím určitě Kladno jako tým, který bude v budoucnu v Superlize působit dlouhodobě.

Rozhodl ses pro návrat do týmu Kanonýrů, i když působí o patro níže. Co rozhodlo?
Nakonec jsem se vlastně rozhodoval mezi třemi týmy z 1. ligy, přičemž v každém bylo několik lidí, kterých si vážím a které mám rád. Nakonec se mi zdálo, že na Kladně je takových lidí nejvíc.

S jakými cíli se do dresu s kanónem na hrudi vracíš?
Myslím si, že to ukáže až průběh příští sezony, rád bych ale postoupil do Superligy a dlouhodobě ji hrál v týmu, kde budou super trenéři, lidi ve vedení a hráči, se kterými si budu rozumět jak na hřišti, tak mimo něj.