11.01.2018
Aktuální zprávy z klubu

Smlouva s hráčem je dnes naprosto nezbytná záležitost, říká předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák

Zdeněk Jirák, předseda Kanonýrů Kladno, v minulých dnech podepsal hráčskou smlouvu s obráncem dorosteneckého týmu Kanonýrů Vojtěchem Novákem. Ten se tak stal nejmladším hráčem v historii kladenského florbalu, který se klubu upsal. Nejen tento konkrétní akt, ale také celou situaci ohledně hráčských smluv kladenský boss osvětluje v rozsáhlém rozhovoru.
Vojtěch Novák je nejmladším hráčem, se kterým kdy Kanonýři podepsali smlouvu. Proč zrovna on?
Rozhodli jsme se reagovat na vývoj v českém florbale, kdy se stále častěji začíná obchodovat s nezletilými hráči jako se zbožím a naprostá většina elitních klubů již má smlouvy s takto mladými hráči podepsané. Vojtu jsem si vybral pro jednání jako prvního, protože pro mě představuje symbol nové vlny klubu. Je jedním ze tří našich vítězů Olympiády dětí a mládeže, která se v loňském roce konala v Brně a jako jediný z těchto kluků je starší patnácti let.

Jsou v klubu další talenti, kteří by Vojtu mohli v dohledné době následovat?
Určitě, jak jsem zmínil, Vojta pro mě představuje jeden ze symbolů nové generace. Kanonýři chtějí z dlouhodobého horizontu hrát stabilně Superligu mužů, a to primárně s kladenskými hráči, kteří budou doplněni o tzv. rozdílové hráče odjinud. Již nyní se nám v A-týmu rýsuje velmi zdravé a široké kladenské jádro. Chceme mladší generaci hráčů říci, že o ně máme zájem a počítáme s nimi ve svých plánech. Je pro nás důležitá jejich zpětná vazba. Zcela pochopitelně my na oplátku chceme pracovat s těmi, kteří sdílí naše vize a počítají s námi ve svých dlouhodobých plánech.

Hráči A-týmu jsou smluvně vázáni všichni. Jaké výhody ze smluv plynou pro klub?
Ano, tak to je. Dnes už je to zcela nezbytná záležitost. Také Český florbal připravuje licenční systém klubů pro elitní soutěže a tam nepochybně bude zakotven také povinný smluvní vztah s hráčem. Z klubů se v průběhu let stávají firmy s velkými rozpočty. Každý klub má své partnery, kteří ho financují a očekávají, že klub je bude reprezentovat jako kvalitní a stabilní subjekt. K tomu je potřeba mít zabezpečené haly, organizační a hráčské zázemí. Náš oddíl má již několik let uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou na pronájem sportovních hal v Kladně. Stejně tak máme dva zaměstnance na hlavní pracovní poměr, několik částečných úvazků. Na výplatní pásce máme přibližně třicet dalších „dohodářů“, převážně trenérů. Ti všichni mají s klubem podepsané smlouvy a je zcela jasné, že to samé chceme my a také naprostá většina elitních klubů po svých hráčích.

A v čem jsou smlouvy výhodné pro hráče? Co jim klub může nabídnout?
Svoji odpověď zaměřím především na mladší hráče ve věku 15-18 let. Na prvním místě vidím jistotu a klid. Klub dává smlouvou garanci toho, že s hráčem do budoucna počítá. V době sociálních sítí je velmi jednoduché najít si kontakt na dospívajícího hráče. Tito mladí hráči jsou dnes středem zájmu velké skupiny klubů a mají z toho zamotanou hlavu. Mnohdy by jim prospělo, kdyby měli větší klid na sportovní růst. To jim právě garantuje smlouva. Já chci samozřejmě podepisovat smlouvy se svými hráči, ale obecně doporučuji, aby talentovaní hráči z kteréhokoli klubu uzavírali smlouvy a soustředili se na svůj rozvoj. Dále klub nabízí kvalitní trenérské zázemí. Například dvojice trenérů Buk-Hanzlík, která působí u starší žáků, je naprostý TOP ve svém oboru a značnou měrou přispívá k úspěchu a rozvoji hráčů celé kategorie. Hráč se smlouvou získává také určité materiální plnění. Úmyslně to však ve své odpovědi uvádím až jako třetí věc, protože ty dvě výše uvedené považuji za důležitější a vlastně i mnohem finančně náročnější pro klub. V rámci materiálního plnění chceme být především u mladších hráčů hodně individuální. Hráči mají různé potřeby a jsme připraveni v rámci námi stanoveného rozpočtu je s nimi řešit.

Smluvní vazby obvykle symbolizují profesní vztah. Jak daleko je florbal od mety, kdy bude hráče živit?
Mnohdy mě děsí, jak je blízko. Mnozí manažeři se chovají finančně nezodpovědně a kvůli touze po rychlém úspěchu dělají gesta, která otevírají Pandořinu skříňku. Měli bychom si vždy pokládat otázku, zda jsou hráči schopni svojí sportovní činností vrátit finanční prostředky, které do nich klub vloží a vydělat mu na odměny pro hráče. Odpověď najdeme většinou velmi rychle na tribunách. V NHL nebo třeba Premier League toto velmi úspěšně funguje. Když se však podíváme na zdroje financování dvou nejznámějších českých fotbalových klubů, tak už lze mít velké pochybnosti o finanční smysluplnosti takových projektů. A to se bavíme o nejtradičnějších českých klubech v nejpopulárnějším sportu. My bychom nechtěli, aby náš klub šel podobnou cestou. Je zároveň pravda, že především pro pracující hráče, kteří mají rodinu, je nutné hledat možnosti, jak kompenzovat jejich čas trávený florbalem. Aktuálně považuji za správné to, na čem už většina klubů několik let pracuje. Ve florbale ji díky dotacím z veřejného prostoru stále více peněz. Ty plynou do mládeže, trenérů a organizačního zázemí. Zde je samozřejmě velký prostor pro využití svých aktivních hráčů pro práci v oddíle. Tuto cestu stejně jako zajištění práce pro hráče u partnerů oddílu považuji za smysluplnou.