logo

Historie florbalu na Kladně

Kapitola první aneb „Maják osvítil cestu“

Historie Kladenského florbalu se začíná psát v září roku 1995, kdy se k neoficiálním tréninkům schází parta okolo Jaroslava Šedivého, Ondřeje Fuchse a Michala Bradáče. V prosinci téhož roku zakládá „Kladenský florbalový otec“ Jarda Kodeš Šedivý první florbalový klub v Kladně – FLK Maják Kladno. V sezoně 1996/1997 je Maják zařazen do nově vzniklé 3. ČFLL, kde končí na pátém místě a jako černý kůň se chystá na další ročník. Ročník 1997/1998 byl pro generaci zakládajících hráčů nejlepším a také se dá říci, rokem zlomovým. Maják jen těsně nepostupuje do druhé nejvyšší soutěže, když je za celou sezonu pouze dvakrát poražen a jeho hráči s přehledem opanovali kanadské bodování soutěže. Zároveň si vedení klubu uvědomuje progresivní florbalový vývoj v ČR a rozhoduje se zahájit koncepční práci s mládeží. Zakládá tedy první mládežnické družstvo Majáku, družstvo juniorů. V ročnících 1998/1999 a 1999/2000 bojují muži Majáku stále v 3. ČFLL a junioři se pod vedením Františka Urbana účastní juniorské extraligy. Další ročníky znamenají pozvolný pád mužů do regionálních soutěží. V ročníku 2002/2003 Maják zakládá družstvo starších žáků, o rok později družstvo žáků mladších. Obě tyto kategorie vede začínající trenérský talent Ondřej Neuman. Následující ročníky Maják rozvíjí mládežnickou strukturu mužského florbalu, muži většinou působí v severozápadní florbalové lize. Několik nadějných juniorů, kteří nenacházejí společnou řeč s matadory družstva mužů přestupuje do FBC Potápěči Kladno. Maják řeší problémy s generační výměnou družstva mužů. V roce 2004 dorostenci FLK Maják Kladno získali bronz na premiérových Prague Games, když dokonce dvakrát porazili mladíky přeslavného Tatranu Střešovice. Řada tehdejších bronzových medailistů dnes válí extraligu. Od sezóny 2004/05 stál v čele Majáku Michal Bradáč s Ondřejem Fuchsem. V ročníku 2005/2006 má Maják ve všech kategoriích 115 registrovaných hráčů a připravuje se dalšímu zásadnímu kroku. K založení prvního dívčího florbalového družstva v Kladně. K tomu však dojde již pod jiným názvem.

Kapitola druhá aneb „vynořili se Potápěči“

Majáku postupně vyrostla konkurence. V létě 1999 založili studenti sportovního gymnázia oddíl FBC Potápěči Kladno, a to z iniciativy Zdeňka Jiráka, pozdějšího prezidenta klubu. Před ním vedli Potápěče Luboš Rendla a Miroslav Jirák. Do soutěží klub zasáhl rok po vzniku. Premiérový ročník 2000/2001 v 2. Severozápadní lize mužů (5. liga) zakončili Potápěči na předposledním 7. místě. Sezóna 2001/02 představovala značný výkonnostní skok. Před jejím zahájením klub posílili Petr Vlček, Zdeněk Moulis a Václav Bomba. První dva jmenovaní se později společně s nejproduktivnějším hráčem historie Potápěčů Tomášem Leipnerem stali tahouny FBC Kladno. V sezóně 2001/2002 Potápěči postoupili do 4. ligy s bilancí 15 výher, 1 remíza a 0 proher. Další postup, tentokrát do 3. ligy se slavil už na Stochově na konci sezóny 2004/2005. Právě na Stochov se v roce 2004 přesunul oddíl pod novým názvem FBC Potápěči Stochov. Florbalisté se tam nechali zlákat kvalitními tréninkovými podmínkami v tamější nové sportovní hale a podporou města. Proto také od sezóny 2004/2005 měli Potápěči družstvo dorostenců, které pod vedením Marka Michálka stejně jako družstvo Majáku bojovalo v dorostenecké extralize. Kromě ligových úspěchů stojí za zmínku také postup mužů do osmifinále Poháru ČFbU 2005. Přestože ligová sezóna 2005/2006 dlouho vypadala slibně na postup do 2. nejvyšší celostátní soutěže mužů, nakonec na něj Potápěči nedosáhli.

Kapitola třetí aneb „united we never shall fall“

Na podzim roku 2005 proběhla jednání mezi vedením FLK Maják Kladno a FBC Potápěči Stochov o budoucnosti florbalu v Kladně a možném sloučení obou klubů. Po několika předchozích nedohodách byla tentokrát nalezena shoda. Nic tedy již nebránilo vzniku společného FBC Kladno. Cílem bylo vytvořit nejsilnější florbalový klub v regionu s kompletní mužskou strukturou a zahájit práci s dívčími florbalovými družstvy. Dalším velkým cílem bylo do pěti let přivézt do Kladna extraligu mužů. O vedení klubu se podělily osobnosti obou někdejších rivalů. FBC Kladno pak hned první sezónu po „fúzi“ (2006/2007) završil postupem do 1. ligy. Vybojovala jej parta složená v zásadě z elitních Potápěčů a odrostlých „bronzových dorostenců“ Majáku. Někteří hráči, jako třeba Zdeněk Jirák a Jan Hollmann, si pak ještě před ukončením kariéry zahráli 1. ligu. Při premiérové účasti se Kladno probojovalo do play-off a po vyřazení Znojmem 3 - 1 zůstalo osmé. Velkou zásluhu na výsledku měl gólman Milan Karšňák, hostující z Tatranu Střešovice. Milan je nyní hybnou silou florbalu v Králově Dvoře.

Stabilizace Kladna v 1. lize přinesla větší zapojení do hráčského trhu. Část sezony strávili na Kladně dva hráči extraligového SSK Future. Juniorský reprezentant Jan Louvar naopak hostoval v extraligovém Chodově, na vyřazovací boje se však vrátil. Zároveň se v sestavě etablovali nadějní dorostenci Slivka a Reymar, také junioři Holý a Buk. Přes kvalitativní posun „áčko“ zůstalo za ambiciózním cílem umístění „do čtvrtého místa“ po základní části, který vytyčil trenér Ondřej Fuchs. O postupu do play-off se znovu rozhodlo až v posledních kolech. Čtvrtfinálový souboj s Bohemkou byl nicméně vyrovnaný, rozhodnout musel až pátý duel. Kladno nakonec „jen“ obhájilo pozici 20. nejlepšího českého týmu.

Kapitola čtvrtá aneb „budoucnost začíná“

Sezóna 2008-09 byla poslední, kdy „první tým“ vedl jako hlavní trenér Ondřej Fuchs. V kronikách zůstane zapsán jako ten, kdo vyvedl klub z regionálních soutěží do druhé nejvyšší. Jako místopředseda FBC Kladno se nyní spolu s ostatními členy vedení věnuje dalšímu upevňování organizačního a materiálního zázemí, které již v 1. lize dosahovalo extraligových parametrů. Vedení klubu tedy nemohlo vytyčit jiný cíl než postup mužského „áčka“ do extraligy. Do sezóny 2009-10 angažovalo hrajícího trenéra Tomáše Janečeka, ošlehaného extraligou i zahraničím. Ten přivedl jako posily bratry Hněvkovské a Ondřeje Kozáka, měl také lví podíl na příchodu velezkušeného brankáře Petra Pajera. Po nevyrovnaných podzimních výkonech se mužstvo sehrálo a po Novém roce 2010 zahájilo spanilou jízdu, která je vynesla na druhé místo po základní části. V jarním play-off poměrně hladce zdolalo ve čtvrtfinále Vinohrady, vyrovnané souboje s Paskovskými Ještěry přineslo semifinále a vítězné finále bylo vybojováno proti Bohemians. 13. soutěžní sezóna kladenského florbalu nakonec vůbec nebyla smolná …

Kapitola pátá aneb „tak už máme, co jsme chtěli“

I v nejvyšší soutěži chce FBC Kladno stavět na kladenských odchovancích. Přesto klub znovu posílili hráči se zkušenostmi z nejvyšší soutěže – bratři Rynešové, brankáři Beneš a Bobisud. Z hanáckých Počenic přišel Marek Zapletal. Již s nimi Kladno dosáhlo cenné výsledky v rámci letní přípravy – druhé místo v extraligové konkurenci na Civínově memoriálu a bronz v mužské kategorii na Czech Open. Samozřejmě že mužstvo skutečně prověří až ostré extraligové zápasy. Příznivci kladenského „Áčka“ si musejí zvyknout chodit na florbal do městské haly u Sletiště. Rozdělovská přetlaková „aréna“ nárokům extraligy nevyhovuje.

Kapitola šestá aneb „restart“

FBC Kladno strávilo v extralize mužů pouhou sezónu a nesplnilo tak ani minimální cíl – udržení nejvyšší soutěže. Přitom ještě v polovině sezóny nebyla utopií účast v play-off. Po novém roce ale přišla série porážek, která nahlodala sebedůvěru týmu. Družstvo pod vedením trenéra Tomáše Janečka mělo sestupnou křivku výkonnosti a pro rozhodující část sezóny se nenacházelo v herní ani psychické pohodě.

S tím vědomím přistoupilo vedení k výběru nových trenérů elitního týmu. Ten zahájil letní přípravu pod vedením Vladimíra Kameše, hokejového i hokejbalového mistra světa. Univerzální trenér kolektivních sportů se věnoval rovněž in-line hokeji a s chutí se pustil i do florbalu.

Hlavním trenérem A týmu mužů se pak od července stal Jiří Tyburec. Je znám především příznivcům hokejbalu. Jeho největší úspěchy jsou spjaty s kladenským klubem Habešovna Gladiators, který převzal právě po V. Kamešovi. V sezóně 2006-07 jej dovedl k ligovému prvenství, jež zopakoval i v dalším roce. S týmem vyhrál i Evropský pohár a vychoval řadu borců do národního týmu. To bylo pro kladenský florbal rozhodně velkou inspirací.

Naroubovat nesporné hokejbalové kvality na florbalový tým se ale ukázalo těžší, než jsme čekali. Výsledky zůstaly za očekáváním a spolupráce byla po několika zápasech vzájemnou dohodou ukončena.

Dva zápasy řídil přechodně místopředseda FBC Ondřej Fuchs, který se pak posunul do role asistenta nového trenéra Miroslava Hanzlíka. Ten je jako hráč desetinásobným českým mistrem a držitelem stříbrné medaile z MS 2004. Kromě Tatranu oblékal i dresy Future, Sparty, nebo švýcarského Churu. Pomáhá mu další legenda Petr Ďarmek.

Tým pak vylepšil tristní úvod sezóny a po základní části skončil čtvrtý. Nemohl tedy vybírat soupeře pro čtvrtfinále play-off, nakonec na něj zbyli paskovští Saurians. Po pěti zápasech se postoupilo do semifinále, kde čekal brněnský Hattrick. Opět se hrálo plných pět zápasů, ovšem s odlišným výsledkem. Kladno tedy zůstalo v 1. lize a o postup se pokusí znovu.

Mužské Áčko je ale jen onou pověstnou „špičkou ledovce“. Je propojeno s rezervními týmy B a C. Béčko postoupilo do 2. ligy - třetí nejvyšší soutěže, která je maximem pro „rezervy“. Céčko - před sezónou nově založené - muselo začít v nejnižší soutěži a bez problémů postoupilo výš.

Mužské celky vycházejí ze široké základny mládežnického florbalu. Junioři stejně jako v loňském roce usilovali o postup do nejvyšší soutěže. Měli dobře "našlápnuto", nakonec však opět skončili těsně "před branami". Řada z nich se otrkává mezi muži B a C, ti nejlepší i v elitním týmu, s nímž absolvují letní přípravu.

Dorost drží dlouhodobě příslušnost k florbalové elitě ve své kategorii – 1. lize dorostu, územně členěné do čtyř divizí. Letos skončil ve své divizi pátý, což jen potvrzuje trend zlepšování vždy o jeden stupeň ve srovnání s loňským šestým a předloňským sedmým místem.

Nejvyšší soutěž naopak neudrželi starší žáci. To mohou výhledově napravit silné ročníky nynějších mladších žáků, kteří získali bronz na celostátním turnaji, vnímaném jako neoficiální Místrovství ČR.

Spolui se všemi příznivci florbalu jsme vnímali další rozvoj našeho sportu. Dle oficiálních statistik zveřejněných na jaře 2011 se florbal stal druhým největším kolektivním sportem v České republice, za stále dominantní kopanou.

Navíc výkonný výbor MOV rozhodl o zařazení florbalu do kategorie sportů, z nichž jsou vybíráni kandidáti pro zařazení na olympijský program. Jsme tak nyní ve stejné kategorii jako například baseball či squash, nebo v níž byly do loňského roku golf a rugby, nově zařazené na olympijský program. Získáváme zároveň vyšší šanci na účast v jiných multisportovních akcích, jako je například Universiáda či Světové hry. To je přitom nutným předpokladem pro reálný boj o budoucí místo na programu Olympijských her.

Kapitola sedmá aneb „třináctky Kladnu svědčí“

Jestliže první postup do extraligy se konal ve 13. soutěžní sezóně kladenských florbalistů, ten druhý přišel v roce 2013. Třináctka tedy nese štěstí… Samotná základní část sezóny ovšem postup nikterak oslnivě nesignalizovala. A tým, který v letní přípravě získal stříbro na Czech Open, se „vrátil na zem“ na domácím turnaji Kladno Open, kde skončil poslední v konkurenci extraligových týmů Chodova, Future, Sparty a slovenského mistra z Trenčína. Jestliže při postupu v roce 2010 za Kladno bojovalo jen 6 „přespolních“včetně hrajícího trenéra Janečka, tentokrát byl poměr obrácený – v áčku zůstalo jen 5 odchovanců. Nastal velký příliv posil z Prahy, kde je na hráčském trhu značný přetlak. V průběhu sezóny to vyvolalo nevoli části fanoušků, zejména poté, co byl do rezervního týmu odeslán i dlouholetý kapitán Tomáš Leipner. Taková ale bývá cena za budování „velkoklubu“. Ovšem ani výkony v základní části fanoušky nikterak nelákaly zpět na tribunu. Florbalové weby dokonce Kladno označovaly za „největší zklamání sezóny“. Přízeň publika se ale vrátila v play-off, kam FBC zamířil ze sedmého místa. Neztratil ani zápas a vždy poměrem 3:0 vyřadil Pelhřimov, Znojmo a ve finále suveréna základní části Pardubice. Ve vyřazovacích bojích tedy získal 9 výher – tolik jako v celé základní části! V semifinále padl rekord návštěvnosti, když přišlo na 400 příznivců, ve finále to pak bylo 600 – vyprodáno!

Dobře si vedly záložní týmy mužů,“na svém“ zůstaly mládežnické kategorie. Juniorům opět těsně unikl postup do extraligy. Druhým rokem pokračoval úspěšný projekt Školní florbalové ligy. Hezky se vzpomíná na Vánoční turnaj fanoušků, jehož se zúčastnilo 32 týmů.

Naopak velmi tragicky poznamenala závěr sezóny smrt čerstvě dvacetiletého brankaře Aleše Pártla, který podlehl zranění hlavy po nešťastném náhodném pádu nad ránem 1. května 2013. Poslední utkání sezóny sehrál C tým – hráči nastoupili s černými páskami na pažích a symbolicky zapsali Aleše do zápisu utkání.

Muži A

ikona
FBŠ Hattrick Brno - Kanonýři Kladno
(2:2,0:2,1:0)
  | sobota 16.12.
ikona
  1. podrobnosti k zápasu
 

Nenalezeny žádné budoucí zápasy

Krátké zprávy

DŮLEŽITÉ!!!

- Od 14.5. začíná přechodné tréninkové období. Kdo, kde, kdy a s kým bude trénovat si můžete přečíst Zde
(08.05.2018 - 16:34)

Tréninky přípravky

- Z důvodu státních svátků a s nimi souvisejícími ředitelskými volny jsou zrušeny tréninky přípravky v termínech 30.4., 1.5., 7.5. a 8.5. Děkujeme za pochopení (28.04.2018 - 15:31)

Nové zboží ve fanshopu

- Kdo je dobrý - má ručník modrý! Aby se ručník nepletl a byl opravdu osobní je každý originál s tvým jménem a číslem. Fanshop
(06.04.2018 - 18:36)

Nový web

- Usilovně děláme na novém webu! Až to odstartjem tak nespustíte oči :-) (23.12.2017 - 16:17)

MLŽI B+C

- Trénink skrze prázdniny 26.10. se nekonná. (25.10.2017 - 19:14)

GOTHIA CUP

- Vážení přátelé,

bohužel Vám musím oznámit, že pro nedostatečný počet zájemců se letos náš klub nebude účastnit turnaje Gothia cup. Byli jsme připraveni z důvodu bezpečnosti zajistit vyšší počet odpovědných osob i snížit cenu pro Vás. Ve stejném termínu se hraje turnaj v Praze. Trenéři od nás mají doporučení, turnaje se zúčastnit.

S přáním příjemného dne

Ing. Zdeněk Jirák
předseda klubu (18.10.2017 - 12:22)

Anketa 
 

 


SFF

Šfl Kladno

Copyright © 2018 FBC Kanonýři Kladno & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál