19.05.2019
Aktuální zprávy z klubu

Kdo čeká na Kanonýry v prvoligovém ročníku 2019/2020?

1. liga mužů, ve které bude i v nadcházejícím ročníku působit elitní celek Kanonýrů, ve svém složení doznala několika změn. V následujícím textu se můžete dozvědět, s kým budou Kanonýři bojovat o postup do Tipsport Superligy.
Bulldogs Brno

Tým vedený trenérem Rostislavem Kohútem loni nastupoval v nejvyšší soutěži, kde po základní části obsadil 12. místo. V 1. kole play-down Buldoci podlehli 13. Pardubicím hladce 0:4, ve druhém sice ještě oživili naději na záchranu porážkou Znojma 4:3 na zápasy, ta ale zhasla v baráži s městským rivalem Hattrickem, který Buldoky porazil 3:1 na zápasy a nahradil je tak v nejvyšší soutěži. Nejproduktivnějším hráčem se stal juniorský mistr světa z nedávného šampionátu v Kanadě Petr Koláčný, který si připsal 24 kanadských bodů za 16 branek a 8 asistencí.

TJ Znojmo LAUFEN CZ

Po dvou sezonách se se superligou rozloučilo také jihomoravské Znojmo. To ve 26 kolech nasbíralo pouhých 14 bodů a skončilo tak na posledním 14. místě se ztrátou 6 bodů na předposlední Pardubice. V 1. kole play-down podlehli Jihomoravané Královským Vinohradům poměrem 3:4 na zápasy. Stejně skončilo i 2. kolo play-down proti brněnským Buldokům a Znojemští tak museli vyklidit své místo v nejvyšší soutěži. Nejproduktivnějším hráčem Znojma se stal Martin Šindelář (20+26), kterého však kladenští fanoušci v příští sezoně neuvidí, neboť spolu se svým spoluhráčem Martinem Pánkem přestoupil do Tatranu Střešovice.

Florbal Chomutov

Tým ze severu Čech ve své druhé prvoligové sezoně dokázal získat hned 51 bodů, což mu vyneslo 3. místo po základní části. Do play-off si Chomutov zvolil rivala z nedalekého Ústí nad Labem. Volba chomutovských se ale nakonec neukázala jako správná, protože Ústí svého soka porazilo ve čtyřech zápasech a Chomutovu tak sezona skončila. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal Jiří Šafařovský, který na své konto posbíral 20 branek a 24 asistencí. Na Kladně se tým Chomutova představil 20. prosince a podlehl zde 5:10, v domácí odvetě už ale brali všechny body Severočeši za vítězství 9:8.

FB Hurrican Karlovy Vary

Jediný zástupce karlovarského kraje svou loňskou pouť základní částí zakončil na 4. místě s 50 body. Ve výběru soupeřů pro čtvrtfinále na Vary zbyli právě Kanonýři, Západočeši ale sérii ovládli nečekaně hladce poměrem 3:0 na zápasy a postoupili do semifinále. Tam se střetli s pozdějším vítězem BLACK ANGELS, kterým na zápasy podlehli 0:3. Zajímavostí přitom je, že všechny semifinálové zápasy se musely rozhodnout až v prodloužení nebo po nájezdech. Karlovy Vary táhlo především produktivní exchodovské duo Strachota-Klápa, které si dohromady připsalo těžko uvěřitelných 146 kanadských bodů. V základní části dokázali Kanonýři Vary doma porazit 8:5, v lednu však na západě Čech podlehli 9:10.

Florbal Ústí

Ústí mělo před sezonou ambice na návrat do nejvyšší soutěže, z níž před rokem sestoupilo. Základní část se však týmu pod vedením Marka Vojty nepodařila úplně podle představ, jelikož ze šestého místa museli Severočeši při výběru soupeřů do čtvrtfinále čekat, kdo na ně ukáže. Nakonec si Ústí vybral Chomutov, ústečtí však papírového favorita porazili 3:1 na zápasy a postoupili tak do semifinále. Pozdější postupující Hattrick Brno se však ukázal nad síly reprezentantů Ústeckého kraje a po výsledku série 0:3 tak Ústí skončila sezona. Kanonýři zavítali do Ústí už v rámci 4. kola, tam ale podlehli 4:8. Odvetu si Kladenští schovali do 16. kola, kdy svého soupeře porazili jednoznačně 11:3. Nejproduktivnějším hráčem Ústí se stal Viktor Kopecký s 57 kanadskými body (42+15).

Florbal Exelsior Havířov

Havířovský Exelsior je prvním ze zástupců Moravskoslezského kraje, kteří budou v nadcházející sezoně působit ve druhé nejvyšší soutěži. Po loňské neúspěšné baráži o nejvyšší soutěž tentokrát museli Slezané zkousnout až sedmé místo po základní části a hladké vyřazení 0:3 na zápasy s pozdějším vítězem BLACK ANGELS. Na Kladně se Havířov představil v listopadu v rámci tradiční akce Movember match a odvezl si porážku 4:8. Havířovu se nedařilo ani v domácí odvetě, ve které v posledním kole základní části prohrál poměrem 7:8. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal teprve devatenáctiletý Adam Klimeš, který si připsal 26 branek a 30 asistencí.

FBC Štíři Č. Budějovice

Jihočeši do své historicky první prvoligové sezony vlétli jako uragán a v 5. kole to pocítili také Kanonýři, kteří v Budějovicích padli poměrem 6:8. Plynoucí sezona sice Štírům lehce vzala vítr z plachet, nakonec však Budějovičtí skončili na osmé příčce zaručující postup do play-off. Do čtvrtfinále si Jihočechy vybral brněnský Hattrick a po výhrách 17:4, 4:0 a 11:5 postoupil do semifinále. Fanoušci Kanonýrů si jistě ještě pamatují přestřelku v Biosce, kdy Kanonýři po první třetině vedli už 8:1, v té druhé ale přišel nevídaný kolaps a obrat Štírů na 8:9. Ve třetí části ale přišel další obrat a Kladno nakonec dokráčelo k vítězství 14:11. Nejproduktivnějším hráčem Budějovic se stal Radek Hanák se 40 kanadskými body (26+14).

FAT PIPE Start98 Praha-Kunratice

Velmi zajímavou akci před sezonou ohlásil právě Start98, který se rozhodl v novém spojení Floorball Group úzce spolupracovat se superligovým Chodovem a druholigovým Mukařovem. Od této spolupráce ale pravděpodobně v Kunraticích čekali víc, 34 bodů v základní části nakonec stačilo jen na deváté místo a prvoligová stálice se tak musela po čtyřech letech obejít bez play-off. V Praze se Kanonýři představili hned v 1. kole, kdy Start porazili 7:3, naopak doma museli Kladenští zkousnout porážku 6:9. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal Filip Chmelíček s 26 brankami a 15 asistencemi.

Z.F.K. AQM Petrovice

Moravskoslezský klub si letos připsal druhou sezonu v 1. lize, ta pro Petrovice byla jako na houpačce. Hned ve druhém kole zavítali Slezané na Kladno, kde podlehli 5:8. Přelom roku ale Petrovice zastihl ve výborné pohodě, v listopadu oplatili porážku Kanonýrům a vyhráli rovněž 8:5, v domácím prostředí dokázal tým vedený Martinem Vlčkem předčít také pozdějšího vítěze BLACK ANGELS. Z konečného desátého místa musely Petrovice do play-down a později i do baráže, v bojích o záchranu odehrály dalších neskutečných 18 zápasů! Nakonec se Slezané zachránili v baráži proti čelákovické Orce. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal Petr Kašpar, který si připsal 41 kanadských bodů za 23 gólů a 18 asistencí.

TJ Slovan Havířov

Druhým týmem z Havířova, který se v následující sezoně v první lize objeví, je Slovan. Právě na Slovan panují na Kladně velmi příjemné vzpomínky, v domácím prostředí totiž Kanonýři zvítězili 21:3 a v Havířově si připsali vítězství 11:3. Slovan musel o setrvání ve druhé nejvyšší soutěži tvrdě bojovat, nakonec se mu ji po skalpu Petrovic podařilo udržet i pro sezonu nadcházející. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal Matěj Erbs, kterého všichni znají spíše pod jménem Smeták. Ten zaznamenal 34 branek a 14 asistencí.

TJ Sokol Jaroměř

Jaroměř Národní ligou prosvištěla nevídaným způsobem, ve 22 zápasech základní části ztratila jen 12 bodů a na druhé Čelákovice měla na konci základní části náskok 13 bodů. Play-off už se týmu z Královéhradeckého kraje tolik nedařilo, přesto v pěti zápasech Jaroměřští dokázali vyřadit jak Wizards, tak Mukařov a postoupit do finále. V něm zvítězili poměrem 3:1 na zápasy nad Orkou Čelákovice a mohli tak oslavit premiérový postup do 1. ligy. Největším nebezpečím pro obrany soupeře byl Dominik Emlar, který zaznamenal 39 branek a 23 asistencí.

Sokol Brno I EMKOCase Gullivers

Gulliveři jsou dalším jihomoravským týmem, který se v nadcházející sezoně představí v 1. lize. Po základní části patřilo reprezentantům jihomoravské metropole ve východní skupině Národní ligy 3. místo, v play-off ale Gullivers dokázali vyřadit Kopřivnici, Letku i Rožnov a zajistili si tak místo ve druhé nejvyšší soutěži. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal Václav Černoch, který si připsal 54 bodů za 34 branek a 20 asistencí.

1. FBK Rožnov p/R

Tým Rožnova v minulé sezoně působil rovněž ve východní části Národní ligy, kde po základní části okupoval čtvrtou pozici. V play-off se ale týmu ze Zlínského kraje dařilo, postupně porazil Spartak Hluk i telnické Orly. Ve finále sice Rožnov nestačil na Gullivers Brno, z následné baráže ale postoupil po vítězství v sérii 3:1 nad MVIL Ostrava. Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal první ligou ostřílený Josef Viktořík, který nasbíral 39 branek a 15 asistencí.