Kanonýři přicházejí s dalším unikátním projektem, který má zlepšit péči o hráče. Začínají úzce spolupracovat se společností SMT Academy, která se zaměřuje – jak skrývají tři písmena v názvu – na sportovně mentální trénink. A tentokrát Kanonýři necílí jen na samotné hráče, ale i na trenéry a rodiče, kteří se na mentálním rozvoji florbalistů zásadně podílejí.

Za projektem SMT Academy stojí fotbalový kouč David Vavruška, který v minulosti vedl prvoligová mužstva a dnes působí jako šéftrenér mládeže v Mladé Boleslavi, a Petr Vališ, bývalý výtečný lyžař a například manažer Ondřeje Banka. „SMT Academy je prostor, kam si může přijít sportovec, rodič či trenér pro informace, jak mentální složka ovlivňuje výkon a jak se dá zvyšovat. A na všechny kouče máme dvě zásadní podmínky – musí mít vystudovanou psychologii nebo prokazatelnou praxi v koučování a musí pocházet z profesionálního sportu. Razíme heslo: My jsme tam – v profesionálním sportu – byli,“ přibližuje filosofii společnosti Vavruška. „Zároveň ctíme totální etiku, takže nikdy nebudeme říkat konkrétní jména, komu pomáháme. Nechceme být jako jiní kouči, kteří se tím rádi chlubí.“

Že se společností Kanonýři navázali spolupráci je jen další důkaz velkých klubových změn. Mít mentálního kouče je v tuzemských (nejen florbalových) oddílech nevídaná věc, ale vedení florbalového Kladna si uvědomuje, že péče o hráče musí být všestranná. „Když půjdete na speciální skills trénink, tak o rozvoji rozhodne, jak přijdete koncentrovaný, abyste pak byl schopný přenášet tyto věci na hřiště. Když s vámi trenér bude probírat taktiku, je hlava stejně důležitá, abyste ji uměl použít. A správná koncentrace je nutná i při kondičním tréninku. Takže vidíte, že přítomnost mentální prvku je v každém aspektu toho, co hráč dělá. Proto je tolik důležité se mu věnovat. Cílem spolupráce s SMT Academy je dlouhodobá péče o hráče. Nabízíme hráčům možnost stát se lepšími,“ říká sportovní ředitel Kanonýrů Jan Pazdera.

Prvním bodem spolupráce bude přednáška Davida Vavrušky pro hráče starších 15 let. Na ni naváže obdobný seminář pro trenéry i rodiče, protože i ti musí dostat informace, jak pracovat s mentálním nastavením hráče. „Samozřejmě nečekáme, že na základě jednoho semináře se všichni hráči zkvalitní a budou mentálně odolní. Ale jde nám o to, aby si uvědomili, že s hlavou musí pracovat a že pro to existují nějaké nástroje,“ ví Pazdera.

A Vavruška doplňuje: „Chtěl bych hráčům ukázat, co jejich výkon limituje. Všichni sportovci totiž mají podobný příběh – na tréninku je to super, ale v sobotu při zápase už ne. Někdy se ukrojí třicet procent, někdy padesát a hráči by se mohli dozvědět, proč se to děje. Proč jdeme do zápasu se strachem. Dostanou ucelené informace, co snižuje výkon a jak se to dá řešit.“

Především u A-týmu bude klíčová mysl v závěru sezony během nevyzpytatelného play off. Jen jeho vítěz si zajistí přímý postup do superligy, což je hlavní a několikrát veřejně vyřčený cíl Kanonýrů. A je jasné, že vyřazovací část přinese tlak a očekávání. „Máme v áčku osm odchovanců, což je velmi pozitivní, ale nese to s sebou i jednu nevýhodu. A to tu, že kladenští kluci nikdy neprošli nejvyššími soutěžemi. Nebojovali o nejvyšší příčky na úrovni dorostenců, juniorů, mužů a vlastně nemají zkušenost s vrcholovou úrovní. A osm hráčů je fakt dost. Já přitom v těch klucích vidím ohromný potenciál, takže tu mentální stránku musíme u nich podchytit. Aby se nestalo, že budou výborní v základní části, ale přijde play off, vyhrocené momenty, tlak, emoce a my selžeme v hlavě. Zároveň je to i výtečná prevence pro zkušené hráče, kteří už těžké momenty zažili. Chceme dobře načasovat naši připravenost na vrchol sezony,“ říká Pazdera.