O jeho jménu jste pravděpodobně ještě neslyšeli. Přesto se jedná o člověka, který si především v zámoří vydobyl vynikající trenérské renomé. Vždyť mu pod rukama prošli takoví velikáni světového hokeje jako kapitán kanadské reprezentace a dvojnásobný vítěz bodování NHL Sidney Crosby, vyhlášený šikula a držitel tří Stanley Cupů Patrick Kane, olympijský vítěz a kapitán Toronta Maple Leafs John Tavares či Jarome Iginla – hráč, který v nejprestižnější hokejové lize světa odehrál přes 1 500 zápasů. Tomáš Pacina se po více než dvaceti letech práce za oceánem vrátil zpět do Česka a jedním z jeho úkolů je učit kouče o důležitosti trénování skills – tedy jednotlivých herních dovedností – u mládeže. Na jeden z prvních seminářů vyrazila i čtveřice trenérů Kanonýrů: Jan Buk, Stanislav Minář, Jan Novák a Martin Czeczinkar.

Jednalo se opravdu o školení, které se nekoná každý den. To koneckonců potvrzuje i šéftrenér mládeže Czeczinkar. „Je skvělé, že máme v klubu kouče, kteří se chtějí ve své kariéře posouvat dál, a proto jezdí na takovéto nadstandardní semináře. Neúčastní se tak pouze obvyklých základních školení,“ pochvaluje si hlavní trenér starších žáků.

To potvrzuje i jeho trenérský kolega Novák: „Pro mě se jednalo o velice inspirativní seminář, což potvrzuje i jeho téma ‚Naučit se učit‘. Dozvěděl jsem se důležité informace o podmínkách učení,“ říká Novák.

Proč se skupinka kanonýrských trenérů na seminář vypravila? „Mým cílem bylo dozvědět se o tom, jak se na individuálních dovednostech pracuje s nejlepšími hráči v NHL. Zajímalo mě především, jakou formou se s těmito hvězdami pracuje,“ objasňuje trenér dorostu a juniorů Minář. A Novák doplňuje: „Zaujalo mě, jak veleúspěšní a finančně zajištění hráči s rodinou mají chuť se neustále zlepšovat.“

Dovednostní bloky běží na plné obrátky u mládeže Kanonýrů už od září. A Pacinův seminář všechny jen utvrdil v tom, že se jedná o správnou cestu. „Seminář jasně ukázal, že technika otevírá bránu k celkovému uvolnění hráče při hře. Hráč lépe vnímá prostor a vybírá kvalitnější řešení jednotlivých situací. Dále chceme pracovat i na videoanalýze, kterou kouč Pacina vyzdvihoval jako jednu z nejdůležitějších složek přípravy. Díky videu totiž hráč vidí nejen své pokroky a limity, ale i výkony nejlepších hráčů světa v konkrétních dovednostech,“ říká Czeczinkar.

A co konkrétně si tedy trenéři odnesli ze semináře pro svou práci v Kanonýrech? „Opět se potvrdilo, že práce na vrcholové úrovni je o detailech. Skvělé je, že on coby trenér hledá chyby nejprve u sebe,“ přibližuje Minář. Hlavní trenér juniorů a dorostu Jan Buk jeho slova jen potvrzuje: „Seminář pro mě byl nejzajímavější v budování vztahu mezi hráčem a trenérem a vzájemnou zpětnou vazbou mezi nimi.“ A Minář na závěr už jen doplní: „Jako správný trenér se snaží spolupráci stále posouvat. Za mě nejlepší seminář, na kterém jsem kdy byl!“


Kdo je Tomáš Pacina (51)

Jeho otcem byl vynikající sportovní novinář Mladé Fronty Václav Pacina, po němž je pojmenována cena pro nejlepšího hokejistu extraligového play off. V patnácti emigroval s maminkou do Německa, kde ve dvaceti začal trénovat u dětí. Od roku 1994 působí v zámoří coby kouč hokejových dovedností. Působil u čtyř klubů NHL (Rangers, Florida, Montreal a Pittsburgh) a pro hokejové hvězdy pořádá předsezonní kemp ve Vailu. Teď vypomáhá i hokejovému svazu.