Vyhráli jedinou třetinu ze tří, to hlavní však zvládli: z daleké cesty do Havířova si Kanonýři odvážejí tři body. Porazili zdejší Exelsior 5:3 a prodlužují tak vítěznou sérii na pět zápasů, z toho čtyř v lize. A vzhledem k sobotnímu zaváhání Znojma si po polovině základní části upevnili pozici v první čtyřce, která je klíčová pro nasazení do čtvrtfinále play off. Teď mají sedmibodový „polštář“. Navíc se v Havířově trefili hned tři „netradiční“ střelci – Novák, Pfaur a Stůj.

„Byl to pro nás hodně důležitý zápas, protože soupeř měl za sebou krizovku. Dělal jsem na něj velmi podrobnou přípravu, takže jsem viděl schopnosti týmu i jak dokážou být nebezpeční. Ta příprava byla na úrovni, jak to bude vypadat v play off. Z toho pramení moje zklamání, protože jsme informace nedokázali adekvátně použít. Ze situací, o kterých jsme se bavili, že v nich může být Havířov silný, tak se z nich prosazoval. A situace, které jsme považovali za jeho slabiny, jsme skoro nedokázali použít, natož využít. Z toho je trošku pachuť, že dnešní výkon nebyl dobrý,“ řekl kouč Kanonýrů Jan Pazdera.

Havířov vedl už po 42. vteřině a náskok držel až do poloviny utkání. Pak však Kanonýři čtyřmi brankami – ano, proloženou jednou havířovskou – otočili skóre na svou stranu. Vítěznou branku vstřelil Matěj Stůj, jinak specialista na Havířov. Proti tomuto soupeři se trefil v minulé sezoně ve všech čtyřech duelech včetně těch v juniorské KB lize a skóroval i tentokrát.

V závěrečných minutách pak Kanonýři zkušeně drželi míček a nedokázali soupeře ani pustit k power play, natož k tlaku. „Nedopustili jsme žádné drama, což byl z naší strany nejvyspělejší i nejdůležitější moment v zápase. Překvapila mě ale fyzická únava lidí, kteří poslední utkání dohrávali ve stažené sestavě. Kromě jednoho hráče na nich bylo vidět, že mají těžké nohy. Přitom pro nás ta fyzičnost je ve hře klíčová,“ uvedl Pazdera.

Toho však těší, že tým se minimálně do zítra vrátil na druhou příčku a především zvýšil náskok na pátou příčku. „Věděli jsme, že týmy na čtvrtém a pátém místě hrají vzájemné zápasy a že máme šanci se odpoutat od páté příčky. To se povedlo i po výkonu, který byl špatný. Což ovšem ukazuje naší vyspělost. Protože jenom dobré týmy dokáží vyhrát i přes špatný výkon. A mybyli dneska hodně vyspělí.“

Teď tým čeká další velký test. Už ve středu se doma (19:00, hala BIOS) ve čtvrtfinále poháru postaví proti superligovému lídrovi z Mladé Boleslavi.

Branky a asistence: 29. Novák (Ahlin), 32. Pixa (Ullmann), 33. Pfaur (Svačinka), 37. Stůj (Ahlin), 45. Přívara (Šefčík) – 1. Tychtl (Holeš), 34. Černý (Tychtl), 42 Feber (Šochman).Rozhodčí: Gavlas, Mikula.  Vyloučení: 3:2. Bez využití. Zásahy brankářů: Jasiok 18 – Blaha 20. Třetiny: 1:0, 1:4, 1:1. Diváků: 121.

Sestava KladnaBlaha (Pospíšil) – StůjŠefčíkAhlinSvačinka, Sachr, Skuhrovec – LouvarUllmannPixa, Pfaur, Přívara, Andersson – Grebenščikov, Janda, Novák.