Tentokrát se netrefil Filip Ullmann. Ondřej Riebauer ani nehrál a Jan Louvar zůstal bez bodu. Z kanonýrských mazáků se střelecky prosadil jen Dušan Přívara, jenže nevadilo. V Havířově je totiž nahradili mladí a netradiční střelci – Matěj Stůj a Vojtové Pfaur s Novákem. Všichni tři jsou věkem ještě teenageři a třeba pro Pfaura to byl vůbec první ligový gól v sezoně.

„Vojta Pfaur je poctivý, pracovitý kluk, který se trošku trápil. Takže jsem rád, že mu to tam spadlo, protože to bude důležité pro jeho sebevědomí. Přístup i činnost na hřišti má dobré, jen mu chyběly výsledky v podobě produktivity. Ten gól je důležitý pro jeho motivaci, aby takhle pracoval dál,“ chválil 19letého útočníka kouč Kanonýrů Jan Pazdera.

Druhému z Vojtěchů je dokonce teprve sedmnáct. Právě on v Havířově vyrovnal a nasměroval tým k obratu. Také proto byl v šatně parťáky vyhlášen nejlepším hráčem utkání, avšak tentokrát si na hlavu nedal obvyklou helmu. Ta zůstala zapomenuta doma, proto se muselo improvizovat s krabičkou na jídlo.

„Jsem moc rád, že se nám Vojta Novák herně probral a v posledních zápasech ukazuje, že by pro nás mohl být velmi platný hráč. Předtím tu důvěru, kterou vzhledem k prostoru dostal, zdaleka nesplácel. Ale v posledních zápasech se zvedl, hraje v útoku, kde předvádí dobrý a pracovitý výkon s prvky sebevědomí,“ míní trenér Pazdera.

Mimochodem daleké cesty do Havířova Novákovi sedí, neboť oba své dosavadní ligové góly vstřelil právě tady – ten první v září proti Slovanu Havířov, ten druhý teď Exelsioru.

Havířovskou „slinu“ si drží i Matěj Stůj. Loni dal Exelsioru čtyři góly ve čtyřech zápasech (včetně KB ligy) a sérii prodloužil i v sobotu. 19letý obránce skóroval už ve třetím ligovém duelu z posledních pěti a předvádí výtečné výkony, což ocenil i trenér, který ho posunul do první obranné dvojice. A přijde-li na něj řeč, tak i jindy přísný kouč na něj pěje chválu.

„Z těch našich mladých hráčů udělal od mého příchodu největší progres ve hře. Překvapuje mě, že se nám stará o velice solidní rozehrávku a vím, že jeho potenciál je ještě výš. Velmi dobře se mi s ním pracuje, protože Matěj snese velkou náročnost. Bere to jako výzvu a dokonce sám tu náročnost vyžaduje. Z těch kluků do 21 let, je to náš nejlépe pracující hráč,“ říká Pazdera.

Toho těší, že jeho výkonnost postupně roste. Že se bek zlepšuje krok za krokem, že je v tréninku trpělivý. „Doufám, že v tom bude pokračovat a že tu svou hru do play off ještě posune. Aby potvrdil a splnil roli našeho důležitého hráče.“

Ač nebyl Pazdera z celkového týmového výkonu v Havířově nadšený, vůbec se mu nelíbily přesilovky, které označil za nejhorší v sezoně, tak trio netradičních střelců ho potěšilo. I s výhledem na play off. „Je důležité a působí to jako přednost, že máme tu střeleckou sílu rozloženou mezi více hráčů, takže nás tolik nepoloží absence jiných.“