Velký florbalový den je tady. Už za pár hodin, přesně v 19:00, přivítají Kanonýři v domácí hale BIOS v rámci čtvrtfinále Poháru České florbalu Mladou Boleslav. Tedy celek, který je momentálním lídrem superligy (vede o pět bodů) a dlouhodobě patří k nejlepším mančaftům v zemi

Role jsou tedy rozdělené – pro jeden klub je ten zápas povinností, která musí skončit vítězstvím, pro ten druhý naopak výjimečná událost a svátek. A v týdnu, kdy se rozsvěcuje i první adventní svíčka svým způsobem předčasný florbalový dárek.

Zvláštní mač to bude především pro trenéra Kanonýrů Jana Pazderu, protože on je jedním z těch, kdo z Boleslavi vytvořil florbalový kolos. Působil zde čtyři roky, třikrát hrál s týmem superfinále a loni na jaře i získal titul. Po letošním finále se rozloučil a přijal kladenskou výzvu. „V den zápasu se určitě vyrojí vzpomínky, protože jsem v Boleslavi prožil roky, na které nezapomenu. Jinak ale na čtvrtfinále budu koukat jako na utkání proti těžkému soupeři. Pro nás bude klíčové, abychom uhráli co nejlepší výsledek a herně se prezentovali tak, abychom se po utkání mohli podívat sami sobě do tváře a říct si, že jsme odvedli dobrou práci,“ říká Pazdera.

Tomu už se postupně uzdravují marodi, kádr se zase rozšiřuje, v brance dostane příležitost – stejně jako v posledním ligovém zápase v Havířově – Oskar Blaha. A byť na některých klíčových hráčích viděl v Havířově únavu, šetřit je nechce. Naopak zápas bere jako skvělý test, který může jeho tým mnohé naučit a z čeho může těžit v blížícím se play off 1. ligy.

A Mladá Boleslav bezesporu prověří – v týmu jsou špičkoví hráči, z nichž hned šest má medaili z mistrovství světa. Oproti tomu je Kladno mezi osmičkou čtvrtfinalistů jediným celkem, který nehraje nejvyšší soutěž. Ano, na své pohárové pouti už vyřadilo superligové celky Sparty a Black Angels, jenže teď vnímá duel spíš jako odměnu, než aby reálně věřilo, že Boleslav zaskočí.

„Pro Honzu bude výhoda, že zná hráče i styl, kterým Boleslav dlouhodobě hraje. Nijak extra se to po jeho odchodu nezměnilo, takže se na nás může dobře připravit. Ale cítím, že když k tomu zápasu přistoupíme dobře a budeme produktivní, tak ho musíme zvládnout,“ tvrdí Petr Novotný – muž, který za Pazdery dělal kapitána a teď po něm převzal vedení celku.

Sám Pazdera se u jeho slov pousměje. „Znám hráče i týmové pojetí, ale rozdíl mezi oběma celky je tak obrovský, že tu výhodu nemám jak použít. Pokud by proti sobě nastoupily dva týmy,které jsou si výkonnostně blíž, výhoda by to určitě byla. Na rovinu – Boleslav je naprostý favorit a byl by to zázrak, kdyby se nám podařilo postoupit. Ale hráčům před zápasem řeknu, žechci, aby náš výkon vypadal tak, že Boleslav bude muset předvést svůj standard, aby nás porazila.“

Očekává se výtečná atmosféra, pro diváky je připravena střelecká soutěž i soutěž o pizzu. Po utkání pak bude následovat autogramiáda hráčů z obou celků. Takže stojí za to do haly BIOS dorazit. A i předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák burcuje fanoušky: „Souboje s florbalovým obrem se nebojíme. Věříme, že i díky podpoře příznivců mu budeme důstojným soupeřem. A byť je samozřejmě velkým favoritem, tak se ho pokusíme zaskočit. Ano, zápas je pro nás dárkem, odměnou, ale vím, že po utkání chtějí hráči přijít do šatny, podívat se sami sobě do tváří a říct si: Jo, nechali jsme tam všechno!“

Bude to tak?