Obvykle na reprezentační akce cestují několik hodin, a když míří na mezinárodní turnaje, je to mnohdy i celodenní štreka. „Teď ale zakopnu a jsem v hale. To je výjimečné a pro mě úplně boží,“ směje se Nela Jiráková. A i Magdaléna Plášková tentokrát doma sbalí tašku a za necelou čtvrthodinku už se bude hlásit koučovi Saschu Ryhnerovi do služby.


Od pátku do neděle totiž na Kladně trénuje florbalová reprezentace žen a její pevnou součástí už několik sezon jsou i dvě zmíněné kladenské odchovankyně. „Na Kladně jsem se naučila držet hokejku a bude moc příjemné se tady ukázat i s reprezentací,“ říká Plášková.

Švýcarský trenér Rhyner, který u družstva zůstává i v dalším dvouletém cyklu, nominoval na první reprezentační akci po prosincovém mistrovství světa 33 žen. Trénovat budou v kanonýrské domácí hale BIOS, využívat však budou i sportovního zázemí na Sletišti.

„Na Kladně jsem vyrůstala, takže tady znám každý kout. Sletiště je nádherné místo a jsem ráda, že se osvědčilo loňské léto, kdy jsme tu rovněž měly soustředění. A to se tady ještě počátkem července sejdou juniorky. Jen se ukazuje, že je Kladno skvělé sportovní město,“ těší Jirákovou. A Plášková ještě chválu rozšiřuje: „Celkově je sportovní zázemí na Kladně neuvěřitelné. Na Sletišti se mi líbí, že je umístěné vesměs v lese, přírodě. Je to klidné místo a pro nás mnohem lepší, než kdybychom trénovali uprostřed města.“

Jelikož soustředění je úvodní akcí nového dvouletého cyklu, povolal trenér řadu nových tváří. Navíc se mnohé hráčky vinou koronavirového „zámku“ dlouhé měsíce neviděly, takže vedle tréninků bude mít kemp i společenský rozměr. „S holkami jsme si během mistrovství světa i celého dvouletého cyklu náramně rozuměly. Přes rok se moc nevídáme, takže to bude příjemné setkání i způsob, jak si popovídat a strávit spolu víc než dvě hodiny, kdy se obvykle na hřišti snažíme nad těmi druhými vyhrát,“ popisuje Plášková.

Ona i Jiráková už pilně trénují. V dubnu začaly s individuální kondiční přípravou, později ještě společně s Martinou Řepkovou trénovaly s dorostenci Kanonýrů, což pro ně bylo zajímavé zpestření. Koneckonců Jiráková dlouhé roky na Kladně s hochy hrávala v jednom týmu.

„Klučičí florbal mi vyhovuje mnohem víc. Byla to teď super zkušenost, bylo to rychlejší, hrálo se víc do těla. Ale později jsme dospěly k tomu, že nám ženský florbal sedí víc a trénujeme s Chodovem,“ vypráví Jiráková.

Roky všechny tři byly součástí tohoto družstva. Tady se dostaly do velkého florbalu, který je později katapultoval do reprezentace a na světové šampionáty. Teď ale toto trio celek z Jižního Města opouští a shodně míří do Švýcarska. Jiráková s Řepkovou budou působit v Churu, Plášková zase míří do celku Red Ants Rychenberg Wintherthur.

„Bude to pro mě velký krok, především z osobního hlediska – odpoutání se od rodiny, osamostatnění. I po florbalové stránce mě to posune. Ve Švýcarsku je dost zkušených hráček, od kterých se mám co učit, což je jeden z klíčových důvodů, proč jsem se rozhodla angažmá vzít. Necítím se totiž ještě na to, abych zkušenosti rozdávala, ale chci je dál přijímat a učit se,“ vysvětluje rozhodnutí Jiráková.

I Plášková se těší na nový život, změnu a další florbalový růst. A že všechny přestupují zrovna do Švýcarska, odkud pochází reprezentační kouč, vnímá jako shodu náhod. „Nemyslím si, že kdyby tu byl finský trenér, tak by byl odliv hráček do Finska a že kdyby byl švédský, tak bychom mířily do Švédska.Spíš nastal lavinový efekt v tom, že jak už je tam řada Češek, tak se nebáli do Švýcarska odejít další lidi.“

Držíme oběma palce, ať velkou životní i florbalovou změnu zvládnou!