Už tuto neděli vstoupí A-tým Kanonýrů do nové sezony a to hned ostrým duelem proti momentálně nejlepšímu tuzemskému klubu. V rámci Poháru Českého florbalu do haly BIOS zavítá Předvýběr.cz Florbal Mladá Boleslav, tedy obhájce pohárové trofeje. Jak na tom kádr Kanonýrů na startu nového ročníku je? Kdo odešel a koho naopak Kladno získalo? Na to v rozhovoru pro klubový web odpovídá Jan Pazdera, sportovní ředitel a trenér A-týmu.

Začněme odchody. Kdo oproti minulé sezoně v současném kádru není?

Jak už jsme dříve avizovali, odešla dvojice švédských hráčů, Joel Ahlin a Sebastian Andersson. Brankář Ondřej Lupoměch se vrátil do Startu98, David Sachr ukončil kariéru a Vojta Teslík zamířil na hostování do Slaného. Bohužel současná koronavirová krize nám neumožňuje ovlivnit návrat Alexandra Trofimova z Ruska. Proto jsme se rozhodli, že než aby Alex byl bez zápasů, bude hrát doma. Pokud by se pak naskytla možnost, že by Alex mohl přijet do Česka, zapojil by se zpět do týmu. Nicméně vzhledem k složitosti situace to nevidím pravděpodobně. A rovněž chybí i Honza Louvar, který s námi z rodinných důvodů nezahájil letní přípravu.

Znamená to jeho konec?

Ve hře byla možnost návratu k týmu. Honza je kvalitní, zkušený a rozdílový hráč, navíc klubová osobnost a ikona.Takže jsem samozřejmě měl zájem, aby pokračoval a chtěl jsem hledat možnosti, jak Honzovi vyjít vstříc. Nicméně i on cítí, že způsob naší práce je zavazující a že v něm není prostor na významné kompromisy, co se týká nároků na hráče. Ani by to nebylo fér vůči ostatním spoluhráčům. Nakonec se rozhodl nepokračovat, protože by nebyl schopen dohnat tréninkové manko a investovat čas potřebný pro přípravu s týmem. Mrzí mě to, ale zároveň oceňuji jeho zodpovědný postoj vůči týmu. 

Jak to naopak vypadá s novými tvářemi?

V létě jsme testovali čtyři hráče. Erik Papež a Zbyšek Piták nás i přes jejich herní kvality nepřesvědčili, že by do týmu svým přístupem zapadli. Naopak z Bohemians přestoupil Vojtěch Šimáček, který v minulosti působil ve Švýcarsku, a ze Sparty k nám míří na hostování Jan Lang. Jde o doplnění kádru, který není kompletní, protože odchodů je výrazně více. Nicméně v mužstvu oproti loňsku stoprocentně přibude ještě Matyáš Bachmaier z juniorky. A pokud se bude dál – minimálně tak rychle jako doposud – zlepšovat Filip Molhanec, mohl by i on v některých duelech nakouknout do základní sestavy.

Zmínil jste, že je výrazně více odchodů. Nezdá se vám, že konkurence není v týmu tak vysoká, jako byla před minulou sezonou?

Když porovnám ty dva týmy, tak loňský byl jednoznačně složen ze zkušenějších a herně vyspělejších hráčů. Letos budeme mladší, nicméně věřím, že chybějící zkušenosti nahradíme větší dravostí a bojovností. Z přístupu a motivace hráčů mám dobrý pocit. A i když příprava nemohla s ohledem na koronavirus probíhat standardní formou, kluci odvedli spoustu práce, navíc v individuálním režimu. Samozřejmě si ale uvědomuji, že kádr ještě doplnit potřebujeme.

Podaří se to?

Nyní jednám s některými superligovými hráči, kteří nebudou dostávat ve svých klubech tak velký prostor, o možnosti střídavých startů. To je model, který jsme loni úspěšně využívali u Marka Pixy (ten už ke Kanonýrům přestoupil). Letos budeme muset mít střídavých startů víc. V tuzemském prostředí je pro nás těžké přivést motivovaného hráče, který bude florbalem žít jako skutečný sportovec celý rok a plnit i v týmu z 1. ligy nároky s tím spojené. Věřte, že jsem vedl řadu jednání, ale někteří hráči se raději rozhodli pro naši konkurenci, protože nároky na jejich připravenost a sportovní život, tam nejsou tak vysoké.

Ale to už jste častokrát zažil i před rokem.

Ano. Je to daň za identitu, kterou měníme. Kladno už není klub, který postavil před hráče na 1. ligu zcela nadstandardní podmínky v kombinaci s minimálními nároky na jejich sportovní přístup. My ale věříme, že v dlouhodobém horizontu je tato cesta správná. Předchozí způsob práce totiž občas krátkodobý úspěch v podobě postupů přinášel, nicméně to byl zároveň hlavní důvod, proč se Kladno nikdy nedokázalo prosadit jako superligový tým.

Předseda oddílu Zdeněk Jirák pro bulletin k pohárovým zápasům přiznává, že Kanonýři budou dál na přestupovém trhu aktivní. A že se některých transakcí do konce roku dočkáme.

Byl bych za to rád a cítím, že to tým potřebuje. Ale rovněž nechci, abychom pod tlakem situace dělali unáhlená rozhodnutí a zabrali třeba pozice pro naše mladé hráče. Pro mě je důležité, aby hráči, kteří přichází zvenčí, tým obohatili. Některá místa mám totiž připravená na příští rok pro naše talentované a zároveň dobře pracující kluky ročníku 2004. U zimních přestupů spíše spoléhám na jednu věc. Kvůli koronaviru zůstala uplynulá sezona nedokončena, nikdo nedostal vysvědčení, nebyly výsledky a tím pádem se nestalo, že by byl někdo zklamaný či uspokojený. A to jsou hlavní motivy, kdy lidé hledají změny. Hráči teď mají pocit nedokončené práce, což je znát, že se obecně v létě tolik hráčských přesunů neudálo. To se může v zimě změnit.

Zatím jsme se bavili o složení kádru. Jak ale probíhala letní příprava?

Složitě. Přáli jsme si navázat na roční práci. Loni nebyli hráči zvyklí na nároky, které máme, a ani nebyli zvyklí pracovat tak, jak mají zažité nyní. Takže jsme k tomu chtěli přidat druhý stupínek. Především po kondiční stránce – co se týká síly a výbušnosti hráčů. Měli jsme velká očekávání, že se pod vedením kondičního trenéra Honzy Pechra zase posuneme výrazně dopředu. Bohužel nedokážu vyhodnotit, o kolik se nám to reálně povedlo zlepšit. Rozhodně to však není o tolik, jak jsme zamýšleli. A důvod? Jednotlivci či v jednom období i celý tým byli v karanténě, což nám nabouralo kontinuitu. Zároveň domácí prostředí nikdy nemůže nahradit plnohodnotné sportovní zázemí posilovny. Na druhou stranu přístup hráčů byl fantastický a já byl velmi překvapený, jak si někteří kvůli svému rozvoji nakoupili vybavení. Jiní se zase zaměřili na herní posun a udělali si „hřiště“ v garáži či na terase. Mám-li na karanténě najít něco pozitivního, pak je to práce přístup kluků.

Jak na tom tedy budete na startu sezony herně?

V přípravě jsme doposud odehráli jen tři zápasy na červnovém turnaji Prague Challenge. Navíc to byl turnaj, kde jsme testovali i hráče dorosteneckého věku, takže nebyl takový prostor vytvořit si pevné herní vazby. Proto cítím, že na začátek ligy nebudeme tak dobře připravení jako loni. Musíme tak na situaci reagovat a v pohárových zápasech se budeme snažit „ohrát“ co nejvíce našich kluků, abychom tím kompenzovali aktuální herní nepřipravenost a zároveň aby naši mladí talentovaní hráči nabrali co nejvíce zkušeností.