Loni si přál, aby do této sezony vstupovali Kanonýři už jako superligový tým. A byť prvním sokem v hale BIOS byl v neděli momentálně nejlepší tuzemský klub z Mladé Boleslavi, šlo „jen“ o pohár, protože Kladno dál zůstává o patro níž. K posunu mezi elitu nedostalo kvůli koronavirové stopce vůbec příležitost zabojovat, a tak se smělé plány přesouvají do tohoto ročníku. „Naše cíle se nezměnily. Chceme postoupit,“ říká jednoznačně předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák.

Jaká bude z vašeho pohledu tato sezona?

Velmi náročná. Pro nás bude klíčové, abychom se ji mohli plnohodnotně účastnit po celou dobu. Takže pracujeme na tom, abychom co nejvíce předcházeli zdravotním rizikům. Budeme dělat maximum, aby naši hráči byli schopni absolvovat co nejvíce tréninků a celou dlouhodobou soutěž.

Máte strach, jestli se sezona vůbec dohraje? Třeba fotbalová liga, kde jsou jiné rozpočty i nároky, to nedokázala.

Ano, máme velké obavy. Takže tlačíme na vedení Českého florbalu, aby pravidla pro postup a sestup byla stanová tak, že když se odehraje alespoň polovina základní části, bude se pořadí počítat, jako by se sezona dohrála. Aby oproti minulému ročníku došlo ke změně a nezničilo to naše sportovní ambice. Ale uvidíme, co se stane. Zmínil jste fotbal, kde Slavia, aktuálně náš nejúspěšnější klub, se v posledním měsíci ocitla dvakrát v karanténě. Očekávám, že nás bude čekat postupná racionalizace karantény, jak budeme mít s virem víc zkušeností. Už teď snížení ze 14denní na 10denní je mírným krokem vpřed.

Už jste zmínil sportovní ambice. Jak tedy zní?

U A-týmu zůstává cíl stejný. Chceme postoupit a stále se připravovat jako superligový celek. Oproti dřívějšku ale máme víc ambicí u nejstarších mládežnických týmů – juniorů a dorostenců. Od nás jako od vedení budou mnohem víc tlačeni k dosažení výsledků. U juniorů je zkraje sezony jasná meta – postup do horní části ligy, a byť je play off daleko, chceme v něm být úspěšní.

Koronavir má i ekonomický dopad. Jak se projevil v rozpočtu Kanonýrů?

Jsme více opatrní. Rozpočet máme přichystaný, zároveň ale musíme mít vytvořené krizové scénáře. Vnímáme ekonomickou situaci a vidíme, že může dojít ke zhoršení v soukromé i veřejné sféře. Slyšíme od státu, že z rozpočtu poplyne nejen do sportu spousta peněz a víme, že se města na mnohých nákladech podílejí. My budeme Městu Kladno držet palce, aby se mu povedlo získat co nejvíce dodatečných příjmů ze státního rozpočtu, aby jeho podpora našeho klubu byla minimálně stejná jako předešlé roky. Je pro nás totiž klíčová.

Věříte, že podpora bude stejná?

Věřím, že za námi bude město dál stát a podporovat nás. Často ale slýchám, že se budou muset kluby uskromnit. Jenže my rozhodně nemůžeme šetřit, protože v sezoně budeme mít vyšší náklady. Někdy budeme muset trénovat v menších skupinách, budeme muset platit hráčům a realizačnímu týmu testy na covid-19. Vnímáme snahy Národní sportovní agentury, aby šlo do sportu více peněz, je ale otázkou, jestli připravované programy budou vhodné pro náš typ činnosti. Zatím se jedná o pomoc jednorázovým akcím, které se neuskutečnily, ale ne předčasně ukončeným ligám. Přitom ztráta, když jsme nemohli odehrát play off a ukázat se partnerům, je pro nás vysoká.

Partneři zůstali věrni?

Zůstali. Máme z toho radost a děkujeme jim.

Co se týče hráčského kádru, tak z týmu odešly zahraniční posily. Mužstvo pak doplnili především odchovanci. Je to cesta Kanonýrů?

Je to část cesty. Z dlouhodobého pohledu bychom chtěli mít v A-týmu 50 procent odchovanců a vytváříme jim pro to zázemí už od nejmladších kategorií. Letošní trh je ale pro nás specifický. Rozhodně na něm chceme být aktivní a neřekli jsme poslední slovo.Aktuální situace nám ztěžuje jednání v zahraničí. Navíc jsme klub, který sice hraje 1. ligu, ale nároky na hráče chce mít takové, jako bychom v superlize už byli. A to není pro každého. Posilování tedy probíhá o něco pomaleji, ale budeme trpěliví a ještě bychom nějaké transakce směrem k nám provést chtěli.

Co byste chtěl oproti minulé sezoně zlepšit po stránce organizační?

Za poslední rok proběhlo ohromné množství změn včetně těch personálních. Takže bych si přál, aby jich bylo méně. Předpoklady k tomu jsou. Když si vezmu sportovní úsek, tak loni jsme do sezony vstupovali s čerstvě vytvořenou funkcí sportovního ředitele a jedním šéftrenérem mládežnických kategorií. Teď vedle sportovního ředitele máme hned čtyři šéftrenéry na plný úvazek. Loni jsme se zároveň ohromně posunuli v marketingové prezentaci klubu a já bych byl rád, kdybychom letos více prodávali našesportovní úspěchy. Od června máme nového generálního manažera, Ondřeje Riebauera. Ten přišel ve chvíli, kdy se klub v rámci projektu PP3 zapojil do elitní společnosti 13 nejlepších tuzemských oddílů. Což je pro nás i pro něj ohromná výzva, abychom růst celého klubu zvládali také po organizační stránce.