Hlavní trenér Jan Buk a šéftrenér elitních družstev Miroslav Šnajdr hodnotí úspěšný vstup juniorů do sezony a jejich postup mezi 12 nejlepších klubů.

Především oni dva zodpovídají za rozvoj i úspěchy juniorského týmu Kanonýrů. Jan Buk ho koučuje, Miroslav Šnajdr, jinak útočník A-týmu, coby šéftrenér dohlíží na správnost cesty, po které juniorka kráčí. Teď po víkendové baráži, ve které celek dvakrát porazil Hradec Králové a postoupil do elitní juniorské soutěže, vědí, že první krok je hotov. Jenže tvrdá práce pokračuje. „A vědí to i kluci. V úterý jsme měli schůzku a mě těší, že jsem z nich necítil žádnou velkou euforii. Že to brali tak, že se podařilo splnit dílčí cíl a vnímali, že to těžší právě přichází. Nechtějí si hodit nohy nahoru a říct: Máme splněno,“ popisuje Jan Buk.

Nicméně už samotný postup je pro Kanonýry velkým úspěchem?

Šnajdr: Ano, je to splněná první meta, kterou jsme si dali. Vážíme si toho, ale především musíme zmínit, co k ní vedlo – a to je komunikace a práce s hráči, kterou tady po svém loňském příchodu nastolil sportovní ředitel Jan Pazdera. Teď sbíráme první plody. Je to historický úspěch klubu, který ukazuje, že práci, kterou děláme, děláme dobře a že přináší i vytoužený výsledek. Nicméně se tím nesmíme nechat uspokojit, protože práce, která nás čeká dál, bude ještě náročnější a my se budeme porovnávat s nejlepšími týmy.
Buk: Souhlasím. Je to skutečně výsledek práce, která se na Kladně začala dělat, a zároveň je to závazek do budoucna, abychom v této práci pokračovali a vylepšovali ji. Účast mezi elitou se musí stát pro naší juniorku standardem.

Ukázal tým v nevyzpytatelné a psychicky náročné baráži sílu?

Šnajdr: Především tu vnitřní sílu. Každý tým se totiž skládá z různých typů, dílků. My máme v juniorce hráče, kteří se pravidelně připravují s A-týmem a mají ty nejvyšší florbalové ambice. A máme tu i kluky, kteří florbal hrají, mají ho moc rádi, ale ví, že juniorským věkem jejich vrcholová kariéra skončí a oni se budou věnovat studiu či práci, což je zcela legitimní plán. Síla týmu je právě v tom, že se obě skupiny dokáží vzájemně respektovat, a byť mají rozdílný přístup, tak je spojuje společný cíl. A výsledek ukazuje, že cesta, po které se Kladno vydalo, je ta správná a může nám nést ovoce i do budoucna.

Zároveň ale hráči jako Matyáš Bachmaier, Vojtěch Novák či Filip Molhanec jsou už pevnou součástí A-týmu a logicky bude mít trenér Pazdera při jejich nominaci přednost. Jaký vlastně je plán s jejich nasazováním v juniorce?

Buk: Pro mě i celý klub je důležité, že se nám v baráži ukázali další hráči, kteří na sebe mohou vzít roli lídrů. Využili totiž svůj herní čas v přesilovkách, začali se prosazovat a také utkání rozhodovat. Je velmi pozitivní, že se nám jejich počet rozšířil. Podívejte se na statistiku: Matyáš odehrál část domácího zápasu s Hradcem a neměl ani bod. Kuba Bohuslávek, o kterém všichni vědí, že je lídr, měl o víkendu jednu asistenci, byť velmi klíčovou. Z „áčkařů“ to vzal na sebe sice Vojta Novák, nicméně byli tu další hráči, kteří velkou měrou dokázali přispět k tomu, že se nám postup podařil. Vystoupili z řady a svou roli zvládli. To je moc dobře.

Třeba i to pomůže, aby juniorka – tak jak je ale v mládežnickém florbale obvyklé – neměla tolik výkyvů. Kupříkladu v kvalifikační skupině jste vedli ve 26. minutě nad Libercem 4:1 a do konce třetiny to bylo 4:7

Šnajdr: Nejen já vnímám, že je juniorský florbal živější než mužský. Ten je se zkušenostmi, tím jak jsou hráči vyhraní, samozřejmě dál. Ale někomu se juniorský florbal může líbit právě kvůli těm zvratům. Samozřejmě chceme, aby výsledky byly konstantní. Abychom neměli výkyvy, že jeden zápas dáme deset branek a kontrolovaně vyhrajeme, ovšem další dva budeme hrát nahoru dolů. Chceme mít stálé výkony a prezentovat se jasným pojetím hry se stabilními výsledky. Právě k tomu vedeme přípravu, abychom zápasy dostávali víc pod svou kontrolu.

Už teď je snaha, aby se Kanonýři napříč kategoriemi prezentovali stejným herním pojetím, že?

Šnajdr: Přesně tak. Připravujeme hráče a postupně jim ve vyšších kategoriích nabalujeme úkoly tak, aby měli přechody mezi starší co nejplynulejší. Aby byl na nich jasný kanonýrský rukopis, kladenskou hru měli pod kůží. A aby bylo jedno, proti jakému soupeři hrají. Aby neřešili, jestli jim motivaci určuje jméno protivníka, ale aby hráli s tím, že jsou to Kanonýři. A ať přijedou kamkoliv, tak aby se vždycky prezentovali tím nejlepším florbalem.
Buk: To stejné herní pojetí je velmi důležitá věc, protože má návaznost na áčko. Zrovna ve středečním pohárovém zápase proti Bohemce nastoupí kluci, kteří ani s A-týmem pravidelně netrénují. Ale díky tomu, že je herní pojetí nastavené stejně, není pro ně přechod tak znát. Můžeme tak hráče snadněji zapojit.

Nicméně teď bude juniorka nastupovat proti velkoklubům. Jak bude těžké si zachovat své pojetí hry, když obraz i výsledek bude nepříznivý?

Buk: Musíme držet náš směr bez ohledu na výsledky. Máme cíl, že když se nám bude dařit bodovat, nesmíme polevit a musíme se dál zlepšovat. Stejně tak to brát, kdyby přicházely prohry a my čekali nějakou dobu na vítězství, že nám jde pořád především o to, abychom rozvíjeli naší hru. I když to může být v daný okamžik těžké, tak nám bude liga nastavovat mnohem lepší zrcadlo a budeme se posouvat. Musíme se naučit donutit i zvučné týmy, aby přistoupily na naši hru a my určovali ráz utkání.
Šnajdr: Chceme si vybudovat jméno, abychom patřily mezi týmy, které se vždy prezentují stejně a mají zvuk. Aby lidi řekli: Ou, přijelo Kladno! A ne aby si v poklidu říkali: Dneska je to dobrý, přijelo Kladno!

Co hráči? Neuspokojí je postup z baráže?

Buk: V úterý jsme měli schůzku a mě těší, že jsem z kluků necítil žádnou velkou euforii. Že to brali tak, že se podařilo splnit dílčí cíl a vnímali, že to těžší právě přijde. Mohou to teď být jen řeči, ale zatím nevnímám, že by hodili nohy nahoru, řekli si, že mají splněno a že se uvidí, co se bude dít v play off. Ano, v nějakých situacích může liga bolet, ale v prostředí elitní skupiny rozhodně posuneme naší hru.

Co bude cíl?

Šnajdr: Odehrát 22 kvalitních utkání a připravit hráče na play off, kde mohou prodat vše z tréninku. Je důležité, aby přičichli ke kvalitním zápasům, protože my potřebujeme naše hráče ohrávat v těžkých duelech. Pak pro ně přechod do mužů nebude tak těžký. On sice pořád nebude snadný, ale když budou mít zažité velké zápasy, nebude to pro ně taková facka. I proto bychom chtěli, abychom se i do budoucna porovnávali s těmito týmy a do áčka nám pak přicházeli ostřílení hráči.