Dva roky trénoval mužský superligový tým Vinohrad, později v pražském klubu působil jako šéftrenér mládeže. Na pondělním podvečerním tréninku se ale Martin Hovořák definitivně ujal vlády nad juniorským týmem Kanonýrů.

Právě 31letý kouč převzal místo po Janu Bukovi, který se „stěhuje“ ke kategorii U13 (informovali jsme zde).

„Za poslední roky se juniorský tým Kanonýrů výrazně zlepšil. A já bych rád navázal na práci Honzy Buka, který dokázal posunout juniorský tým do nejvyšších pater juniorské soutěže. Chci v tomto trendu pokračovat, tedy hrát utkání s nejlepšími a nejsilnějšími týmy kategorie. To je přesně to, co hráče bude posouvat vpřed,“ uvedl Hovořák.

Ten pochází ze Vsetína, v mládí hrál úspěšně tenis a především byl juniorským reprezentantem ve sjezdovém lyžování. K tomu kombinoval i florbal a po přestěhování do Prahy působil v někdejším klubu Future. Právě tady se seznámil také s nynějším sportovním ředitelem a koučem A-týmu Kanonýrů Janem Pazderou, kterému později dělal ve Vinohradech asistenta.

A tak když Jan Buk s dostatečným předstihem vedení klubu oznámil své záměry, obrátil se Pazdera právě na Hovořáka. „Honza stál u začátku mé trenérské kariéry. Vážím si jeho nabídky, neboť vím, že klade na sebe i na lidi okolo něj nejvyšší nároky. Když mi odprezentoval fungování a zázemí oddílu, pochopil jsem, že Kanonýři vytvořili ambiciózní projekt, který pro mě osobně znamená možnost trenérské činnosti na velmi vysoké úrovni. To mě zaujalo a beru to jako obrovskou příležitost se opět posunout coby kouč,“ vysvětluje Hovořák.

Pazdera si jeho příchodu velmi cení, neboť za roky, co se znají, mají mezi sebou důvěru. Nicméně ví, že vedení juniorů je specifická a náročná práce. „Martina čeká těžký úkol, aby dokázal spojit ambiciozní kluky, kteří už hrají za naše áčko a jsou v mládežnických reprezentacích, s hráči, kteří zatím nevnímají florbal jako svou životní prioritu,“ říká Pazdera.  

A i Hovořák tuší, že právě tento úkol bude pro něj hlavní výzvou nadcházející sezony. „Je pochopitelné, že každý hráč vnímá florbal jiným způsobem. Někdo jej bere jako činnost, ve které chce být na nejvyšší úrovni, pro další je to prostředek k jinému cíli. Budeme muset pracovat velmi dobře, abychom tuto situaci zvládli a umožnili týmu navázat na práci z předchozích let. Věřím, že i hráči budou chtít tuto situaci uchopit za správný konec. Děláme kolektivní sport, ve kterém je tým na prvním místě.“

Juniorský tým začne sezonu 11. září, kdy se v kvalifikaci o postup mezi elitu střetne s Vinohrady, tedy dřívějším Hovořákovým působištěm. Následně v čtyřčlenné kvalifikační skupině, kde každý hraje s každým dvakrát, potká ještě Ústí a Karlovy Vary. Přímo do KB ligy postupuje vítěz, tým na druhém místě čeká baráž. A právě postup mezi 12 nejlepších celků republiky, který se vydařil loni, je pro juniory primárním cílem. „Dále budu mít zájem na tom, abychom byli schopni každého jednotlivce individuálně posunout vpřed. Mrzelo by mě, pokud bychom po sezoně zjistili, že některý člen týmu stagnoval a nerozvíjel svůj potenciál.“