Znají se 13 let, tedy značnou část své florbalové kariéry. Tomáš Chroust byl zrovna prvním rokem dorostenec v nabité sestavě tehdejšího – zvlášť z pohledu mládežnických družstev – velkoklubu SSK Future a Jan Pazdera tu získával první výrazné zkušenosti v roli trenéra.

Od té doby se jejich florbalové i životní cesty často spojují v jedno. „Ve Future a Boleslavi přišel on za mnou, tak teď jsem do Kladna přišel já za ním,“ říká s úsměvem po svém přestupu Chroust. Jak ale 29letého útočník vnímá sám Pazdera, tedy kouč i sportovní manažer Kanonýrů? I o tom mluví v rozhovoru pro klubový web.

Takže jaký byl Tomáš Chroust coby dorostenec?
Velmi šikovný hráč, který se ale neprosazoval tak dominantně jako v pozdějších letech své kariéry. Nicméně jsem rád, že jsem byl u toho, když v jeho florbalovém životě nastal klíčový krok. Když to vypadalo, že nebude po přechodu z juniorů do mužů ve Future hrát, domluvil jsem mu hostování v 1. lize ve Vinohradech. Tam tehdy trénoval můj brácha Michal Pazdera a já s ním měl dohodu, že Tomáš dostane velký prostor.

Což se splnilo. Tomáš hrál klíčovou roli. Ve 30 zápasech vstřelil 32 branek a přidal 14 asistencí.
Přiznám, že ani já jsem nečekal, že ten prostor tak dobře využije. Po roce v 1. lize se vrátil jako mnohem kvalitnější hráč a od té doby pak byl už v každé sezoně velmi produktivní a důležitý - téměř nepostradatelný - pro tým, za který nastupoval. Po přestupu do Boleslavi (v roce 2013) se dostal ještě na vyšší úroveň, patřil do širšího kádru reprezentace, za kterou odehrál několik zápasů.

Jaký je to ve vašich očích hráč?
Vnímám ho jako hráče, který je ohromně silný ve hře s balonem. Dokazuje to především na útočné polovině, kde to má pro hru největší význam, protože právě tam je nejtěžší udělat onen klíčový rozdíl a vytvořit šanci. To on umí. Je na tom velice dobře pohybově, výborně mění směr a má perfektní krytí balonu. Dokáže dávat góly ze situací, které si sám připravil a dokáže situace připravovat i pro spoluhráče. Pro nás to bude rozdílový hráč.

Trenér Jan Pazdera a útočník Tomáš Chroust se zlatými medailemi po vítězném Superfinále 2018.

Už v pondělním oznámení o jeho přestupu jste řekl: Za dobu, co jsem na Kladně, je společně s Filipem Ullmannem největší osobnost a posila, kterou přivádíme.
Ano. Je to hráč, který naší útočnou kvalitu posune o level výš. Jsem ohromně rád, že když se rozhodl nepokračovat v Boleslavi, tak ze všech nabídek, které měl, vedou jeho kroky právě k nám do Kladna. Je to pro klub velmi dobrá vizitka. V minulosti mělo Kladno řadu zvučných jmen, nicméně teď Tomáš přichází nejen coby posila, ale zároveň jako velký sportovec. Mohl jít do superligových celků, které by po něm nechtěly takovou tréninkovou náročnost, mohl jít do Národní ligy, ale on i přes své náročné zaměstnání (architekt) bere florbal stále vážně. Vždycky hledá cesty a způsob, aby to zvládl zkombinovat. Mám v něj absolutní důvěru, že ukáže herní kvality a přinese inspiraci pro naše mladé hráče.

Bude pro ně mentorem?
Určitě. Zprvu bude zajímavé sledovat, jak se Tomáš sžije s přechodem na nižší úroveň. Z Boleslavi je zvyklý na řadu automatismů a detailů ve způsobu práce, které se my jako klub zatím učíme. Věřím, že právě Tomáš nám dozajista přinese kvalitnější know how a vytvoří pozitivní tlak, abychom chtěli věci dělat zase o kousek lépe a to hlavně v individuálním přístupu. Pro nás jsou tito hráči s přesahem velmi důležití, ať už je to kapitán Filip Ullmann nebo to byl Joel Ahlin. Ten tu zanechal obrovský odkaz svou profesionalitou v přístupu. I když už u nás rok nehraje, tak mladí kluci z toho, co u něj viděli, těží a mluví o něm dodnes. A já doufám, že v případě Tomáše to bude stejný příběh.