Jirák: Věřím, že budeme příští rok zkušenější a budeme usilovat o postup

29. března 2022 | Zprávy z klubu
Předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák hodnotí uplynulou sezonu, ve které A-tým i junioři skončili ve svých soutěžích shodně ve čtvrtfinále. A zatímco mladící tím splnili předsezonní cíl, tak muži pomýšleli mnohem výš. „Nechci se schovávat, že jsme proti Varům vypadli kvůli dovednostním soutěžím, protože těch příležitostí v každém utkání, které jsme prohráli, jsme měli dostatek,“ říká Jirák v obsáhlém rozhovoru pro klubový web Kanonýrů.
Jirák: Věřím, že budeme příští rok zkušenější a budeme usilovat o postup

A-tým usiluje o postup do superligy, v play off však vypadl ve čtvrtfinále po nervydrásající sérii s Karlovými Vary. Jak hodnotíte jeho účinkování?

S hráči jsme si to zhodnotili před pár dny na společné schůzce a z pohledu výsledku se dá jednoznačně říct, že sezona skončila neúspěchem. Zároveň by to ale bylo poměrně ploché hodnocení, kdybychom zůstali jen u výsledku, protože ho ovlivnily různé faktory - ať už šlo opět o covid, který nás zasáhl ve špatné fázi, také jsme v rozehrané sezoně měnili trenéra. A třeba zrovna za tento moment jsme hráče pochválili, že ho velmi dobře zvládli. My jsme do té trenérské změny šli i za cenu krátkodobějšího odložení sportovních cílů. Riziko tam bylo a hráči se změnou vypořádali výtečně.

Pak ale přišlo play off a vyřazení od Varů.

Nechci se schovávat, že jsme vypadli kvůli dovednostní soutěži, tedy nájezdům (Kanonýři ztratili všechny tři duely až po penaltovém rozstřelu). My jsme těch příležitostí k vítězství měli v každém utkání, které jsme prohráli, dostatek. O náhodu tedy nejde. Mrzí nás, že jsme se nedostali minimálně do semifinále, protože našim mladým hráčům, kteří měli poprvé příležitost play off hrát a byli schopní svou roli zvládat, tak by se jim do příští sezony hodilo, kdyby byli z takových vypjatých utkání obouchanější.

Nemáte pocit, že rozhodly ztráty v základní části? Že být po ní výš a vyhnout se Varům, by leccos ulehčilo, protože čtvrtfinálová série měla parametry finále.

Byly by to spekulace a hraní na kdyby. Tím, že ve Varech máme řadu našich bývalých hráčů, tak to mělo náboj z obou stran a podle průběhu šlo o nejzajímavější sérii, která se zatím v letošním prvoligovém play off odehrála. Sám osobně jsem to vnímal, že jsme si na Vary poměrně věřili a myslím si, že to, že Vary dokázaly porazit v semifinále Ústí, bylo i díky vypjatému čtvrtfinále, protože šly do následující série připraveni. A gratuluji jim, že to zvládly.

Co lze tedy očekávat od příští sezony?

V podstatě všichni hráči jsou pod smlouvami a počítáme, že do přípravy nastoupí všichni ze stávajícího kádru. K tomu řešíme varianty posílení. Co se týká trenérského týmu, tak se blížíme finální variantě složení a očekávám, že v horizontu brzkých týdnů bychom měli hráčům i veřejnosti kompletní trenérské složení představit. Věřím, že budeme příští rok zkušenější a budeme usilovat o postup.

Někteří hráči bezprostředně po prohraném pátém čtvrtfinále v Karlových Varech zvažovali konec. Bylo to jen v emocích?

S námi jako vedením klubu nejednal žádný z hráčů o odchodu. A žádné takové informace nemám. Na schůzce jsem vnímal, že zkušení starší hráči jako Tomáš Chroust nebo Filip Ullmann chtějí pokračovat. A nemám zprávy, že by někdo jiný nechtěl.   

Bude pokračovat kouč Martin Hovořák?

U A-týmu ne. Nabídku od nás na pokračování měl, ale není schopen tomu dávat tolik času. Upřímně jsme mu poděkovali a nabídli mu, aby zvážil další působení v klubu, protože my bychom s ním spolupracovali velmi rádi. Říkal jsem to i hráčům, že je to velmi slušný člověk, který nám pomohl v důležité fázi. A společně se zapojením mladých hráčů v A-týmu to byl druhý nejsvětlejší bod sezony, protože se mi nezdálo, že bychom byli nějak dramaticky poznamenáni trenérskou změnou v sezoně k horšímu.

Už jste zmínil zapojení mladých hráčů, což byl jeden z hlavních cílů restartu v roce 2019. A teď v play off hráli důležitou roku Bachmaier, Bohuslávek, Novák, Janda, Pfaur.

Ano, to je nejpozitivnější věc celého ročníku a kromě zmíněných kluků, kteří si už našli svou důležitou úlohu v týmu, jsou tam další mladí. V A-týmu se už ukázali Prudil, Hübner nebo třeba brankář Janoušek. Je to širší skupina hráčů, zároveň máme mladé kluky jako je Papoušek, Macík, Kučera, kteří k nám přišli. A právě ta mladá skupina hráčů je pro nás světlou budoucností. Musíme najít vyvážený generační mix, abychom dokázali příští rok uspět, tak jak chceme. Tedy postoupit.

Mluvil jste o posilách. Na jaké typy hráčů chcete cílit?

Loni jsme při posílení zacílili na rozdílové hráče jako Papoušek, Chroust a Höffer. Myslím, že příští rok budou ještě platnější. A letos bychom chtěli jít podobnou cestou, že bychom tým posílili o rozdílové kluky. Mládí máme kvalitní, takže míříme na dvě tři jména.

Před pár dny skončila statečná pouť juniorů, kteří nakonec v rozhodujícím utkání vypadli ve čtvrtfinále se silnými Vítkovicemi. Jak jste jejich vystoupení vnímal?

Zopakovali jsme dva roky starý výsledek, kdy naši tehdejší dorostenci postoupili přes Chodov do čtvrtfinále, což byl historický okamžik. A jejich další sérii zastavil covid. Teď jsme čtvrtfinále zopakovali. Je to rozhodně fajn, byl to předsezonní cíl, zároveň nás mrzí, že jsme nezvládli tu velkou příležitost, která se v sérii nabízela. O víkendu hrál A-tým Vítkovic na Tatranu, tak je škoda, že jsme se z Ostravy nevraceli s vítězstvím a další den to doma nedokončili. Scházel nám opravdu kousek k obrovskému úspěchu.

Podobné články

VÝSLEDKY a HODNOCENÍ. Mladší žáci berou na Prague Floorball Cup stříbro
4. května 2022

VÝSLEDKY a HODNOCENÍ. Mladší žáci berou na Prague Floorball Cup stříbro

Šestice kanonýrských celků (od přípravky až po dorostence + juniorky) se od pátku 6. do neděle 8. května účastnila mezinárodního turnaje Prague Floorball Cup. A nejlépe si vedli mladší žáci, kteří se probili až do finále. V něm sice podlehli Písku 0:2, i tak jde o velký úspěch tohoto týmu. Výsledky i hodnocení trenérů jednotlivých družstev za každý den si můžete přečíst v souhrnu.
Celý článek ›
Do BIOSky dorazí diskutovat Lener či Ježdík. Po akci následují rodičovské schůzky
3. května 2022

Do BIOSky dorazí diskutovat Lener či Ježdík. Po akci následují rodičovské schůzky

Už příští středu se pod taktovkou kladenských Kanonýrů v hale BIOS uskuteční unikátní akce pro rodiče i další zájemce o výchovu mladých sportovců. Dialogy, jak zní oficiální název akce, startují v 17.30 a od 19.20 na ně navazují rodičovské schůzky s trenéry jednotlivých kanonýrských kategorií, při nichž se bude rozebírat především nastavení nové sezony. I proto vedení klubu zdůrazňuje důležitost středečního podvečera.
Celý článek ›
Přihlaste se do sportovní třídy a získejte studijní stipendium od Kanonýrů
22. dubna 2022

Přihlaste se do sportovní třídy a získejte studijní stipendium od Kanonýrů

Kanonýři úzce spolupracují se 4. Základní školou Norská, která aktuálně přijímá přihlášky do specializované sportovní třídy od současných žáků pátých tříd. Přijímací testy se uskuteční ve středu 18. května, přihlášku je nutné podat nejpozději do 10. května. Pro členy Kanonýrů, kteří od příštího školního roku do této třídy nastoupí, má klub připraveno studijní stipendium a zároveň i podporu v materiálním vybavení.
Celý článek ›