99_20240130_165647.png
1872_20230209_140519.jpg

Chlumský je na zkušené v Kanadě. S Kanonýry spolupracuje dál

Od začátku úzké spolupráce s Markem Chlumským, dosavadním projektovým a sportovním manažerem Kanonýrů, v září 2021 bylo dohodnuto, že v lednu 2023 Marek opustí Česko a přestěhuje se do zahraničí, aby tam okusil sport zase na jiné úrovni. Dobrou zprávou však je, že i tak Chlumský Kanonýrem zůstává, jen se mění obsah jeho práce.

Marku, proč právě Kanada?

Popravdě jsme původně s přítelkyní chtěli jet do Austrálie, ovšem kvůli přetrvávajícím covidovým opatřením je to stále problematické. Kanada byla volba číslo dvě a převážilo to, že zde máme hodně kamarádů. Navíc pro mě je důležité, že zdejší sportovní koncept Canadian sport for life je jeden z nejlepších na světě.

Co znamená koncept Canadian sport for life v reálu?

Jde o dlouhodobý strategický dokument, který ovlivňuje v Kanadě úplně všechno, protože jde o uchopení sportu na celostátní úrovni. Znamená to, že jeho obsah je závazný nejen pro sportovní organizace, ale i školy, vzdělávání, zdravotnictví, města, kraje a celou vládu.

Díky takto širokému uchopení je zde sport vnímám úplně jinak, než je tomu u nás. Sport je zde součást každodenního životního stylu a trenér je primárně vnímán jako lídr, který ovlivňuje život ostatních. Nikoliv jako někdo, kdo má někoho něco technického naučit. S Českem to je velmi zajímavé srovnání.

Co přesně tedy budeš v Kanadě dělat a kdy se plánuješ vrátit?

Ještě nemám práci na plný úvazek, ale už jsem byl jako asistent trenéra na tréninku U11 a U14 ve Vancouver Whitecaps, což je největší fotbalový klub v provincii. A-tým navíc hraje MLS. Přesný termín návratu nevím. Nyní máme s přítelkyní pracovní víza na rok, ale pokud se nám podaří sehnat smysluplnou práci na full-time, tak se asi zdržíme déle.

Jak dále budeš spolupracovat s Kanonýry?

Bohužel se musím stáhnout z každodenních tréninků nebo skills tréninků. Ale i na dálku mohu plánovat a předpřipravovat dlouhodobé akce, rovněž udržovat spolupráci se sporty a kluby v okolí. Stále se snažím vést sportovní zaměstnance klubu, byť nyní je to primárně na bázi úkolování a vyhodnocování. Toto bych chtěl ještě změnit, abychom to více vnímali jako rozvojovou aktivitu. Zde stále hledáme ideální model. Každopádně mým nejdůležitějším úkolem je dlouhodobé plánování, protože v této sezoně se věci primárně udržují v běhu, ale mně jde o inovace a postupný rozvoj v budoucnosti. Do příští sezony máme již naplánované nové projekty a různé změny, které bychom chtěli implementovat. Jen ještě musíme vyhodnotit co bude nejefektivnější udělat. Přece jen jsme limitovaní lidskými zdroji, a tak nemůžeme vše změnit hned a něco potrvá i několik let.

Je možné tě stále kontaktovat?

Určitě ano, jsem nadále aktivní v Členské sekci, na Google chatu nebo na klubovém e-mailu chlumsky@kanonyrikladno.cz. Kdyby někdo chtěl, může mi napsat a nebo zavolat přes WhatsApp (+420 724 881 729), jen upozorňuji, že máme ve Vancouveru o devět hodin méně, než je v Česku.

Pohledem generálního manažera Kanonýrů Ondřeje Riebauera:

“Jsem velmi rád, že se nám podařilo s Markem najít takový formát spolupráce, aby mohl u Kanonýrů zůstat i po jeho přesunu do Kanady. Vnímám ho totiž jako naprostou špičku v oblasti sportovního rozvoje a metodiky, a to nejen v českém florbalovém prostředí. Na Kladně udělal za relativně krátkou dobu ohromný kus práce a já věřím, že nás bude posouvat dále i z jiného kontinentu. Zároveň mu přeji, ať ze svého pobytu vytěží maximum v profesním i osobním životě.”