Kanonýrská jízda za postupem. Připomeňte si úžasné momenty play off

Byla to jízda! A samozřejmě s tou nejkrásnější – tedy vítěznou a postupovou – tečkou. Pojďme si v nejdůležitějších momentech připomenout úspěšné tažení Kanonýrů v play off, v nemž postupně vyřadili tři moravské týmy – brněnské Gullivers, Otrokovice a Bulldogs Brno.

Bachmaierův hattrick a máme první bod

Sami si pro čtvrtfinále ukázali na brněnské Gullivers, kteří museli mezi nejlepší osmičku projít skrz tuze vyrovnanou sérii předkola s Českými Budějovicemi. Že by ale byli unavení? Kdepak! Kanonýři sice v úvodním zápase rychle vedli 2:0, ale hosté zvládli vývoj otočit. Přetahovaná pokračovala, přičemž v 56. minutě Gullivers vyrovnali a v samotném závěru hráli přesilovku. Domácí ji ubránili, zápas šel do prodloužení a v něm naopak dostali dvě minuty hosté za špatné střídání. Byla to pro Kanonýry už pátá přesilovka v utkání a tentokrát měla gólovou tečku. Tadeáš Chroust našel Matyáše Bachmaiera, jenž zkompletoval hattrick a zařídil první důležitou výhru v play off. Byl to pro Bachyho zároveň vklad k tomu, aby se po základní části stal nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem celého play off. Právě jeho později kouč Bulldogs označil za klíčový rozdíl ve finálové sérii.

Veledůležitý zákrok Janouška a postup mezi čtyřku

Kanonýři dorazili do Brna s vedením 2:0 na zápasy a přáli si tu dokonat postup do semifinále. Jenže v sobotu prohráli 1:3, bylo tedy nutné na jihu Moravy přenocovat a rvát se dál. Trenéři nasadili do mače brankáře Jakuba Janouška, jenž ve druhé třetině předvedl klíčový zákrok, který výrazně dopomohl k postupu. Kanonýři vedli 2:1, Gullivers ale tlačili a toužili po srovnání. Měli přesilovku, pak Janoušek vytáhl famózní zákrok a téměř z následného útoku se prosadil Bohuslávek. To byl zlom! „Vybavuji si zákrok, kdy se po chybě dostali Gulliveři k zakončení na středu, ale naštěstí jsem na střelu dosáhl a z další naší akce padla branka na 3:1. To si myslím, že byl důležitý moment,“ říkal po utkání, které Kladno vyhrálo 7:3, Janoušek. Ten zároveň dokazoval, že může být v play off výraznou oporou. „Teď se z něj stává chlap a ukázal, že může chytat superligu,“ řekl o něm kouč Přívara.

Krbec rozčísl první semifinále

Už první zápas semifinálové série ukázal, že to bude proti Otrokovicím budou z obou stran taktická bitva. Duel v BIOSce, který sledoval 514 diváků, byl dlouho vyrovnaný a rozčísl ho až v 58. minutě přesnou střelou Kryštof Krbec. Otrokovice už nezvládly reagovat, a tak úvodní bod pro sebe urvali Kanonýři. Krbec potvrdil, jak důležitým plejerem se pro Kladno stal. Po svém příchodu z Bohemians přitom víc než rok kvůli vážnému zranění nehrál soutěžní zápas, vrátil se až loni na podzim a svou formu stupňoval. Po Matyáši Bachmaierovi (|26:27) byl druhým nejvytěžovanějším Kanonýrem v play off s průměrem 24 odehraných minut za zápas. V hodnocení +/- bodů byl na +19, což ho řadí rovněž na druhý flek za Bachyho. „Určitě mě to těší, ale je to zásluha celého týmu a vychází to z mé pozice, kterou v sestavě zastávám. Kdyby byl na hřišti někdo jiný z týmu, věřím, že by podal stejně kvalitní výkon. Naše ega v téhle fázi sezony jdou stranou a hrajeme jako jeden muž,“ říkal během semifinále. Ve finále pak své výkony korunoval a trenér Přívara se usmíval: „Byl u rozdílových věcí a důležitých momentů. On takovou roli v Bohemce sice neměl, ale bavili jsme se, že pokud má splnit svou roli tady, musí být lídr, musí to řídit a odlehčit taky Bachymu. Bylo to pro něj těžké, Krbčák mu ulevil a Bachy se mohl soustředit na rozdílové věci.“

Úžasní diváci, děkujeme!

Semifinále s Otrokovicemi vygradovalo pátým zápasem, který do BIOSky nalákal 541 diváků. Během play off opět začalo Kladno žít florbalem, Matyáš Bachmaier vyprávěl, jak se o florbale baví lidé v kavárnách i obchodech. „Diváci jsou neskuteční. Těší mě, co se tady za ty roky vybudovalo. Vlastně bych neřekl, že to jsou diváci, ale fanoušci, kteří nás opravdu podporují. I jim patří velké díky a věříme, že to společně dotáhneme za tím naším snem,“ říkal po pátém semifinále Matěj Stůj, jenž v něm vstřelil dva góly a pomohl k postupující výhře 6:2. Od finále už bylo na Kladně vyprodáno a desítky fanoušků jezdily i na zápasy venku včetně zastávky v Hodoníně, kde finále hostili Buldoci. „Diváci jsou naším šestým hráčem. Jsou neskuteční. Moc jim děkujeme za veškerou podporu po celou základní část a play off. Jsou naší motivací a hnacím motorem,“ popisoval i Jakub Bohuslávek.

Velikonoční zmrtvýchvstání

Už první finále nabídlo drama, Kanonýři vedli 2:0, jenže náskok ztratili a byli rádi, že dovedli utkání do prodloužení. V něm i přes přesilovku nerozhodli, mač šel do penalt a v něm byli šťastnější hosté. O den později už po první třetině Kanonýři prohrávali 1:4, vypadalo to s nimi všelijak, jenže pak se podařilo na Velikonoční pondělí symbolické „zmrtvýchvstání“, když duel šesti brankami zcela otočili. „Kluci to vybojovali vůlí, srdcem. Odjezdili to na maximum. První třetina se nám nepovedla, když jsme v oslabení dostali dvě branky, ale to se může stát. Za stavu 1:4 jsme neměli, co ztratit, tak jsme do toho šli naplno. A vyplatilo se,“ věděl Přívara.

Jsme v superlize

V Hodoníně získali Kanonýři mečbol, jenže Buldoci ho ve čtvrtém zápase díky gólu pouhých 13 vteřin před koncem odvrátili. Muselo tedy rozhodnout malé prvoligové superfinále, které má dozajista kdekdo ještě v paměti. Buldoci do něj opět vyrukovali s osobní obranou, Kanonýři vsadili na dvě formace s tím, že někteří hráči budou dostřídávat. Vyplatilo se. Gól na 2:1 dával Jakub Bohuslávek, který se v lednu vrátil ze štace v superligové Spartě. Na 3:1 zase zvyšoval Ondřej Papoušek, jenž do Kladna přišel rovněž v lednu ze Švýcarska a v závěrečném finále ve druhé třetině nahradil „polámaného“ Tadeáše Chrousta. „Počítal jsem s tím, že nás nikdo nemůže porazit třikrát. To jsem říkal klukům od začátku, že takovou kvalitu máme a že to bude jenom o nás, jak se k tomu postavíme,“ popisoval Přívara. Měl pravdu. I díky výhodě domácího prostředí urvali Kanonýři finále pro sebe a otevřeli si počtvrté v historii dveře do nejvyššího florbalového patra.