Bílá čelenka, ochranné brýle – Tomáš Navrátil coby nová tvář v kanonýrském týmu je pro diváky snadno identifikovatelný. Nepřehlédnutelný je ale především kvůli jiné věci - samotné hře! Už v poháru byl s pěti góly nejlepším kladenským střelcem a v superligovém startu proti České Lípě si připsal pět bodů (2+3). Byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu a výraznou měrou se podílel na důležité výhře 8:7.
Vedle Livesport Superligy se rozjely i mládežnické soutěže, a tak o víkendu bylo v akci několik kanonýrských družstev. Výsledky i komentáře trenérů jsou součástí souhrnu.
Kvůli zranění jim chyběla řada opor včetně třeba Jakuba Kopeckého, hrát nemohl ani Matyáš Bachmaier odpykávající si disciplinární trest. Po první třetině prohrávali 1:4, i tak ale Kanonýři vstoupili do Livesport Superligy vydřeným vítězstvím 8:7 proti České Lípě. Tomáš Navrátil, jedna z letních posil, si připsal pět bodů (2+3). Další zápas hraje Kladno doma už za týden, kdy hostí Spartu.
Po 175 dnech „pauzy“ se pro kladenské Kanonýry znovu rozjíždí Livesport Superliga. Na úvod je v hale BIOS čeká v sobotu od 18 hodin Česká Lípa. A byť domácí Kladno trápí marodka, zdravotní trable má osm hráčů, tak florbalisté chtějí do sezony vstoupit vítězstvím, které by potvrdilo jejich ambice. Po předkole z minulé sezony by tentokrát rádi postoupili do čtvrtfinále play off.
Tomášek plnil roli kapitána reprezentace. Moc si toho vážím, říká a už se těší na nabitý víkend Kanonýrů
Pro většinu týmu to byl víkend bez soutěžního zápasu, dva Kanonýři však i o reprezentační pauze absolvovali náročný program. Obránce Kristián Kozák si v dresu Slovenska střihl v Polsku turnaj Six Nations Floorball Chalenge, který byl pro jeho výběr generálkou před prosincovým mistrovstvím světa. A tak by i kladenský tým mohl mít na blížícím se florbalovém svátku zastoupení. Ferdinand Tomášek zase udělal důležitý krok k nominaci na juniorský šampionát, neboť na turnaji Euro Floorball Tour (EFT) ve Finsku vedl do dvou zápasů českou reprezentaci coby kapitán.
Juniorská reprezentace si z Finska odvezla porážku s domácím týmem 4:9, výhru po nájezdech nad Švédskem 6:5 a těsnou prohru se Švýcarskem 4:5. Do dvou posledních zápasů v Raumě nastoupil Ferdinand Tomášek přímo jako kapitán juniorské reprezentace, kterou na přelomu dubna a května čeká světový šampionát v Curychu. A proti Švýcarsku dokonce skóroval. „EFT je těžké hodnotit, protože těsně prohrát není nic příjemného. Nicméně prohráli jsme sami vlastními chybami a zbytečnými ztrátami,“ popisuje pro web Kanonýrů Tomášek.
O tom, že bude proti Švédsku a Švýcarsku kapitánem se dozvěděl až na mítinku před utkáním a je to ukázka, jak moc je pro kouče Ladislava Štancla důležitý. „Být kapitánem reprezentace je úžasný pocit, i když s tím samozřejmě přicházejí povinnosti a starosti. Moc jsem si toho vážil a užíval jsem si to,“ vypráví stabilní člen sestavy Kanonýrů. „Mám ze svých výkonů dobrý pocit, zápasy v superlize mi pomáhají kondičně i dovednostně. Nějaké zbytečné ztráty míčku jsem měl, ale cítím, že se to lepší.“
Juniorskou reprezentaci ještě koncem listopadu čekají tři tréninkové dny v Praze, kam trenér zve širší kádr, v únoru následuje Polish Cup. „To už bude definitivní příprava před šampionátem a utvoří se tu závěrečný tým,“ řekl pro Český florbal trenér Štancl.
A „Ferda“ toho snad bude součástí.
Mezitím bude pomáhat Kladnu v Livesport superlize, kde mu zatím kouč Přívara dopřává prostor. Podle statistik je po Kryštofu Krbcovi druhým nejvytěžovanějším hráčem Kanonýrů s průměrně odehraným časem 23:50. „Myslím, že si superligu všichni užíváme. I když úplný začátek nebyl nejlepší, postupně se vracíme k naší hře a dostavují se i výsledky. Obzvlášť domácí zápasy jsou skvělé, protože nás fanoušci ženou vpřed,“ říká Tomášek.
V hale BIOS se ale Kanonýři představí až 10. listopadu, protože teď je před nimi série tří venkovních duelu. Už nyní o prodlouženém víkendu si střihnou těžký dvojboj v Mladé Boleslavi (sobota, 18:30) a České Lípě (pondělí, 18:00). „Boleslav je velmi vyspělý tým na nejvyšší úrovni a Lípa také dobře začala sezonu, budou to zkrátka dva těžké venkovní zápasy. Moc se těším, až porovnáme síly,“ míní Tomášek.
Bude to středočeské derby, v němž Kanonýři zavítají na půdu Mladé Boleslavi, tedy superligového finalisty minulého ročníku. A jelikož kladenský A-tým tradičně i na venkovních výjezdech povzbuzuje početná skupina příznivců, přinášíme informace o prodeji vstupenek na sobotní zápas Livesport superligy. Ten začíná v 18:30.