1949_20230531_123526.jpg

Bachmaier po návratu: Ještě nikdy jsem necítil z mančaftu takovou sílu

Po roce v nejlepší lize světa je zpět. Matyáš Bachmaier je od půlky května zase oficiálně Kanonýrem a pro klubový web se nyní rozpovídal, proč u něj Kladno zvítězilo, jakou sílu cítí z mančaftu pro příští sezonu a na jakou střídačku se jako trenér postaví.

Šéf klubu Zdeněk Jirák velmi oceňoval, že jsi po návratu do Kanonýrů zatoužil ještě v době, kdy se tým trápil a neměl ani jisté předkolo. Vůbec si nepřemýšlel, že bys šel jinam? A bylo těžko odolat nabídkám superligových celků?

Je to tak, jak říká Zdeněk. Už před odchodem jsem oznamoval, že po případném odchodu ze Švédska se chci vrátit sem na Kladno. To, na jaké byli kluci v danou dobu pozici, nehrálo vůbec žádnou roli. Samozřejmě pár nabídek bylo, ale já měl svoji vizi na další sezonu jasnou. Takže bych ani neřekl, že bylo těžké odolat. Motivace se vrátit domů a stát se součástí případného postupu v klubu, který mě vychoval, byla pro mě jasná volba před vším ostatním. Vím, že s tímhle rozhodnutím jsem nejspokojenější.

Neříkáš si, že ze superligy bys měl větší naději na reprezentaci? Přece jen byl jsi členem zlaté juniorky, máš za sebou rok ve Švédsku, takže mluvit o nároďáku dává logiku...

Šance na reprezentaci je možná kdekoliv, pokud budu podávat vhodné výkony. Věřím, že se můžu dosti předvést i zde na Kladně.

Co ti ten rok ve Švédsku po herní stránce nejvíc dal?

Určitě herní klid a vyspělost. Se svoji malou postavou jsem musel hru ve Švédsku dost přizpůsobit, takže si myslím, že jsem tím vyzrál. A samozřejmě jsem si musel zvyknout na obrovské tempo, které tam na trénincích panovalo. I to mě dost posunulo.

Nesondoval někdo ze Švédů, že by si rád v Česku zahrál – podobně jako před čtyřmi roky Joel Ahlin?

Trošku jsem se poptával, ale dost kluků bylo ve fázi, kdy si našli novou práci, začali studovat univerzitu nebo se právě přestěhovali do nového bytu. Takže momentální ambice na to jít to zahraničí pro ně nedávala smysl. S Joelem jsme dokonce zašli i na nějakou tu večeři a ten by se v budoucnu nebránil možnosti se na Kladno vrátit.

Dělal jsi maturitu, tak jak bylo pro tebe náročné ve Švédsku studovat a pak to tady v Česku při zkoušce z dospělosti ukázat?

Bod zlomu vždy nastal po návratu zpět do Česka. Souhrnné zkoušky daly vždycky zabrat, ale nebylo to nic nemožného. Na samotnou maturitu už zbylo dost času, takže tam naštěstí taky dopadlo všechno dobře.

Chystáš se na vysokou?

Mám podané dvě přihlášky. Jedna je na FTVS – obor Sport a management, druhá je na ČZU – obor Ekonomika a management.

Říkal jsi po návratu, že začínáš i trenérskou kariéru. Tak kde na střídačce tě uvidíme?

Ano! Dostal jsem chuť začít i novou etapu okolo florbalu, a proto začnu jako asistent trénovat kladenské dorostence U17.

Vedle tebe na Kladno přichází i Tadeáš Chroust. Další noví hráči jsou blízko dohodě a vyjma Jakuba Bohuslávka zatím nikdo neodchází. Jak tě to těší a jaký máš ze síly mančaftu pocit?

Popravdě nevím, jestli jsem už někdy před sezonou cítil z týmu takovou sílu, jako to cítím teď. Kluci jsou skvělý tým, což ukázali teď v play off. Je to rozjetý vlak až se nemůžu dočkat, až do něj naskočám. Z Tadyho mám velkou radost. Je to hráč, který nás určitě dostane ještě na vyšší level a stoprocentně zapadne skvěle do týmu stejně jako jeho brácha.

Jak vypadá příprava na novou sezonu?

Už je pár týdnů v průběhu, ale převážně jen pro nové posily. Kluci, co hráli tak dlouhé play off, si zaslouží delší volno.

Související články

1946_20230517_224945.jpg

Velký návrat. Bachmaier už je zase KANONÝR

Slíbil, že až skončí jeho zahraniční angažmá, tak jediným tuzemským klubem, do něhož se vrátí, budou kladenští Kanonýři. Jak řekl, tak i plní. Matyáš Bachmaier po roce ve švédské Hagundě v příští sezoně znovu oblékne dres Kanonýrů a touží s týmem dokonat vysněný postup do superligy.