99_20240130_165647.png
2117_20240604_094324.jpg

Manažer Burda o posilách, domácí hale pro superligu i podmínkách pro mládež

S Milanem Tuláčkem, asistentem kouče Přívary, si nedávno zašli do jedné kladenské restaurace na oběd. Na sobě neměli žádné kanonýrské věci, jenže stejně když se chystali platit, slyšeli od obsluhy, že oni dva to mají dneska gratis. „Že v podniku fandí Kanonýrům a celé té naší cestě. Vůbec bych nečekal, že se tohle někdy stane ve florbale a že se to stane ‚bafuňárům‘. A pro mě je to důkaz, jak se nám povedlo aktivovat komunitu i kladenské sportovní prostředí,“ popisuje generální manažer Kanonýrů David Burda. Ovšem z postupové „slávy“ se žít nedá, a tak zatímco A-tým už rozjel přípravu na novou sezonu, Burda a spol. ladí všechny povinnosti, které s sebou superliga i nadcházející ročník přinášejí.

Vy jste na superligový standard chtěli najet už v minulé sezoně. Je to tak po postupu snazší?
Ano, ale ve spoustě věcí to bude přece jen trochu jiné. Vyzkoušeli jsme si ticketing, který nám skvěle funguje a který je v superlize povinný. Budeme do něj šlapat ještě víc, chceme kupříkladu fanouškům nabídnout permanentky na konkrétní místo v hale. Podobné je to s pokládkou povrchu, kterou jsme udělali při zápase pro záchranáře. Ten teď bude povinně na každém zápase. To s sebou neslo i debaty, jestli se superliga bude hrát v hale BIOS. Tím, že jsme si ověřili, že v ní povrch položit lze a že zápas proběhne na vysoké úrovni, aby to organizačně ani sportovně utkání neomezilo, lze veškeré diskuze uzavřít. Budeme hrát v BIOSce.

Co v případě televizního zápasu?
Ano, půjde-li o televizní utkání, může být jedno i třeba tři, protože do toho vedle České televize vstupuje i Sporty.tv, tak řešíme možnost hrát v KSH (Kladenská sportovní hala), protože dispozice haly BIOS a televizní potřeby nám tam nedovolí hrát. Jinak ale absolutně neplánujeme BIOSku opustit.

Velmi důležitá je i hráčská stránka. Přijdou posily, nebo to chcete postavit na hráčích, kteří si postup vybojovali?
Minulý týden jsme uvedli, že končí trojice hráčů. Je logické, že potřebujeme posílit na pozici gólmana, kde momentálně intenzivně jednáme. Kostra týmu ale zůstane taková, jaká byla. Doplní se maximálně pět šest kluků. Chceme postavit tým okolo Matyho Bachmaiera a Kuby Bohuslávka. Roste nám Ferdinand Tomášek, který může skvěle na ty dva navázat. Zároveň jsme rádi, že se povedlo hostování Tadeáše Chrousta přeměnit v trvalý přestup, navíc se Tadeáš naplno zapojí do chodu klubu, což je příjemný a důležitý bonus celého angažmá. Ale abych odpověděl na otázku ohledně posil. Jednáme jen o lidech, kteří mají návaznost či spojitost s Kladnem. Výjimkou je brankář a jeden obránce. V první půlce června oznámíme skutečně velkou posilu do brankoviště. Jinak hledáme hráče, kteří si sem jdou pozici vybojovat, protože nemají nic jistého. Superligu nenecháme hrát jen tak někoho.

Jak teď vypadá florbalový trh, když o superligu přišel vinou nesplněných licenčních podmínek pražský klub Black Angels?
Nás to příliš neovlivňuje, protože se držíme té naší filosofie. Vytipovali jsme si hráče, vedli jsme jednání. Měli jsme delší seznam, a když s někým jednáte, tak se krystalizuje, jestli do toho hráče chcete skutečně jít, nebo ne. Pro nás je důležité, abychom přiváděli hráče, kteří si pozici chtějí vybojovat, ne si sem přijít ‚vydělat‘. Chceme hráče, kteří se budou podílet na růstu klubu, chtějí dlouhodobou smlouvu a chtějí se podílet, aby klub byl dlouhodobě superligový. Sázíme na mladé a dravé hráče, kteří jsou do jisté míry prověření superligou. Hráče, u kterých cítíme jejich potenciál a chceme jim ho pomoct naplnit. Zároveň nehledáme hráče, kteří by brali místo našim nadějným juniorům, ale hráče, kteří v přípravě prokáží, že se nám vyplatí a budou posilou, kterou skutečně potřebujeme.

Jak moc na postup reagovali partneři, lidé z města?
Chtěli bychom ohromně poděkovat všem, kteří s námi tu minulou sezonu prožili. Ať už u mládeže či v roli fanoušků A-týmu. Oni se zasloužili za euforii, která tady vznikla. To, jak se komunita dokázala spojit, je věc, která nás poslední týdny a měsíce žene vpřed, protože to teď není s ohledem na přípravu příští sezony jednoduché období. Mám rád příběh, kdy jsme s Milan Tuláčkem přišli do jedné kladenské restaurace, neměli jsme na sobě žádné kanonýrské logo, a když jsme chtěli jít zaplatit, tak nám řekli, že je to na účet podniku, protože fandí Kanonýrům. To bych čekal, že se stane Matymu Bachmaierovi, který je hodně vidět, ne nám ‚bafuňářům‘. A nečekal bych, že se to stane ve florbale. Je to důkaz, jak se nám povedlo aktivovat komunitu, kladenské prostředí. Podpora současných partnerů je důležitá a jsem rád, že v ní chtějí za stávajících či zlepšených podmínek všichni pokračovat. Zájem je i u dalších a v této chvíli probíhají jednání se třemi lokálními firmami, které nás chtějí podpořit. V play off se nám dařilo, co může mít velký přesah do sezony. Je to ale primární zásluha lidí, jak nás chodili podporovat. Moc si toho ceníme. Stejně tak si ceníme, když přijdou zatleskat na zápasy mládeže.

Může se ta euforie odrazit i při náborech?
I v těch si dáváme vyšší cíle, protože cítíme, že florbal na Kladně roste. Ale není to jen díky postupu, ale velkou zásluhu na tom má Město Kladno. Vytváří nám skvělé podmínky a jsme rádi, že se zástupci magistrátu máme otevřenou komunikaci a pracujeme na tom, aby podmínky byly do příštích let dál špičkové a připomínaly podmínky profesionálního sportu. A to nejen na úrovni A-týmu, ale především u mládeže, protože máme základnu skutečně širokou.

Musí vás těšit, jak se i mládeži daří, že?
Ano. Nedávno jsem se byl podívat na turnaji v Praze, navštívil jsem zápasy mladších žáků a dorostu. Mám radost, že to naši mládež baví, že to má smysl dělat. Vydali jsme se kladenskou cestou a ta začíná právě u dětí. Budu rád, když nám rodiče, děti zachovají přízeň a podporu. Víme, že florbal už dnes není jeden z nejlevnějších sportů, ale jsme rádi, že to děti baví a věříme, že jejich rodiče nám zůstanou věrní. Mimochodem, zapojení rodičů do chodu klubu je skvělé, hledají pomoc, kde se dá. Komunita drží s námi a budu rád, když s námi přečkají lepší i horší časy, byť věřím, že nás čekají jen ty lepší.