99_20240130_165647.png
1739_20220328_190933.jpg

Jirák: Věřím, že budeme příští rok zkušenější a budeme usilovat o postup

Předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák hodnotí uplynulou sezonu, ve které A-tým i junioři skončili ve svých soutěžích shodně ve čtvrtfinále. A zatímco mladící tím splnili předsezonní cíl, tak muži pomýšleli mnohem výš. „Nechci se schovávat, že jsme proti Varům vypadli kvůli dovednostním soutěžím, protože těch příležitostí v každém utkání, které jsme prohráli, jsme měli dostatek,“ říká Jirák v obsáhlém rozhovoru pro klubový web Kanonýrů.

A-tým usiluje o postup do superligy, v play off však vypadl ve čtvrtfinále po nervydrásající sérii s Karlovými Vary. Jak hodnotíte jeho účinkování?

S hráči jsme si to zhodnotili před pár dny na společné schůzce a z pohledu výsledku se dá jednoznačně říct, že sezona skončila neúspěchem. Zároveň by to ale bylo poměrně ploché hodnocení, kdybychom zůstali jen u výsledku, protože ho ovlivnily různé faktory - ať už šlo opět o covid, který nás zasáhl ve špatné fázi, také jsme v rozehrané sezoně měnili trenéra. A třeba zrovna za tento moment jsme hráče pochválili, že ho velmi dobře zvládli. My jsme do té trenérské změny šli i za cenu krátkodobějšího odložení sportovních cílů. Riziko tam bylo a hráči se změnou vypořádali výtečně.

Pak ale přišlo play off a vyřazení od Varů.

Nechci se schovávat, že jsme vypadli kvůli dovednostní soutěži, tedy nájezdům (Kanonýři ztratili všechny tři duely až po penaltovém rozstřelu). My jsme těch příležitostí k vítězství měli v každém utkání, které jsme prohráli, dostatek. O náhodu tedy nejde. Mrzí nás, že jsme se nedostali minimálně do semifinále, protože našim mladým hráčům, kteří měli poprvé příležitost play off hrát a byli schopní svou roli zvládat, tak by se jim do příští sezony hodilo, kdyby byli z takových vypjatých utkání obouchanější.

Nemáte pocit, že rozhodly ztráty v základní části? Že být po ní výš a vyhnout se Varům, by leccos ulehčilo, protože čtvrtfinálová série měla parametry finále.

Byly by to spekulace a hraní na kdyby. Tím, že ve Varech máme řadu našich bývalých hráčů, tak to mělo náboj z obou stran a podle průběhu šlo o nejzajímavější sérii, která se zatím v letošním prvoligovém play off odehrála. Sám osobně jsem to vnímal, že jsme si na Vary poměrně věřili a myslím si, že to, že Vary dokázaly porazit v semifinále Ústí, bylo i díky vypjatému čtvrtfinále, protože šly do následující série připraveni. A gratuluji jim, že to zvládly.

Co lze tedy očekávat od příští sezony?

V podstatě všichni hráči jsou pod smlouvami a počítáme, že do přípravy nastoupí všichni ze stávajícího kádru. K tomu řešíme varianty posílení. Co se týká trenérského týmu, tak se blížíme finální variantě složení a očekávám, že v horizontu brzkých týdnů bychom měli hráčům i veřejnosti kompletní trenérské složení představit. Věřím, že budeme příští rok zkušenější a budeme usilovat o postup.

Někteří hráči bezprostředně po prohraném pátém čtvrtfinále v Karlových Varech zvažovali konec. Bylo to jen v emocích?

S námi jako vedením klubu nejednal žádný z hráčů o odchodu. A žádné takové informace nemám. Na schůzce jsem vnímal, že zkušení starší hráči jako Tomáš Chroust nebo Filip Ullmann chtějí pokračovat. A nemám zprávy, že by někdo jiný nechtěl.   

Bude pokračovat kouč Martin Hovořák?

U A-týmu ne. Nabídku od nás na pokračování měl, ale není schopen tomu dávat tolik času. Upřímně jsme mu poděkovali a nabídli mu, aby zvážil další působení v klubu, protože my bychom s ním spolupracovali velmi rádi. Říkal jsem to i hráčům, že je to velmi slušný člověk, který nám pomohl v důležité fázi. A společně se zapojením mladých hráčů v A-týmu to byl druhý nejsvětlejší bod sezony, protože se mi nezdálo, že bychom byli nějak dramaticky poznamenáni trenérskou změnou v sezoně k horšímu.

Už jste zmínil zapojení mladých hráčů, což byl jeden z hlavních cílů restartu v roce 2019. A teď v play off hráli důležitou roku Bachmaier, Bohuslávek, Novák, Janda, Pfaur.

Ano, to je nejpozitivnější věc celého ročníku a kromě zmíněných kluků, kteří si už našli svou důležitou úlohu v týmu, jsou tam další mladí. V A-týmu se už ukázali Prudil, Hübner nebo třeba brankář Janoušek. Je to širší skupina hráčů, zároveň máme mladé kluky jako je Papoušek, Macík, Kučera, kteří k nám přišli. A právě ta mladá skupina hráčů je pro nás světlou budoucností. Musíme najít vyvážený generační mix, abychom dokázali příští rok uspět, tak jak chceme. Tedy postoupit.

Mluvil jste o posilách. Na jaké typy hráčů chcete cílit?

Loni jsme při posílení zacílili na rozdílové hráče jako Papoušek, Chroust a Höffer. Myslím, že příští rok budou ještě platnější. A letos bychom chtěli jít podobnou cestou, že bychom tým posílili o rozdílové kluky. Mládí máme kvalitní, takže míříme na dvě tři jména.

Před pár dny skončila statečná pouť juniorů, kteří nakonec v rozhodujícím utkání vypadli ve čtvrtfinále se silnými Vítkovicemi. Jak jste jejich vystoupení vnímal?

Zopakovali jsme dva roky starý výsledek, kdy naši tehdejší dorostenci postoupili přes Chodov do čtvrtfinále, což byl historický okamžik. A jejich další sérii zastavil covid. Teď jsme čtvrtfinále zopakovali. Je to rozhodně fajn, byl to předsezonní cíl, zároveň nás mrzí, že jsme nezvládli tu velkou příležitost, která se v sérii nabízela. O víkendu hrál A-tým Vítkovic na Tatranu, tak je škoda, že jsme se z Ostravy nevraceli s vítězstvím a další den to doma nedokončili. Scházel nám opravdu kousek k obrovskému úspěchu.

Související články

1730_20220314_204659.jpg

Hovořák: Vypadnout ve čtvrtfinále při ambicích na postup znamená neúspěch

Smutek a mrzení ani po týdnu nepolevilo. Kouč Martin Hovořák, který v listopadu převzal A-tým Kanonýrů, v hodnotícím rozhovoru pro klubu web přiznává: „Jako hlavní trenér nesu odpovědnost za to, že se to nepodařilo dovést do vítězného konce.“ Jak viděl sérii s Karlovými Vary a proč tým selhával v nájezdech? I na to trenér odpovídá.

1737_20220323_205425.jpg

Je konec. Junioři prohráli s Vítkovicemi rozhodující zápas

Překvapení dokonáno není. Junioři Kanonýrů po prohře 2:10 končí ve čtvrtfinále play off a mezi čtyři nejlepší celky postupují favorizované Vítkovice. I tak mladíci splnili své předsezonní cíle - nejprve postoupili z kvalifikace do celostátní ligy a následně se v play off probili mezi osm elitních týmů.