MOMENTY PLAY OFF: Zavzpomínejte na kanonýrskou jízdu

Během dvou měsíců odehráli 20 zápasů, což je nálož pro profesionální sportovce. Několikrát se ocitli na pokraji vyřazení, jenže taky mnohokrát ukázali vnitřní sílu a nepříznivý vývoj otočili. A byť to neskončilo postupovou tečkou, tak i kouč Dušan Přívara věděl: „Každé utkání pro nás bylo nesmírně těžké, ale těch zkušeností, co jsme získali, je neskutečně.“ Tak si v článku připomeňme zásadní momenty letošní cesty Kanonýrů skrz play off i baráže.

Pomohl první zápas doma?

Kanonýři měli začínat předkolo v Plzni, jenže kvůli tomu, že se tam v neděli chystala velká florbalová sláva, si místní klub pořadatelství prohodil. A i domácí prostředí možná Kladenským pomohlo udělat 25. února první těžký krok na jejich pouti. Prohrávali 4:5, nakonec zvládli vyrovnat a minutu a půl před koncem dal Bohuslávek rozhodující gól na 6:5. V sérii na dva vítězné zápasy to byl veledůležitý bod, což potvrdila i jasnější výhra 8:4 o den později. „My se s tím první zápas hodně prali, trvalo nám, než jsme taky začali hrát, tak jak je potřeba a můžeme být rádi, že se štěstí přiklonilo na naší stranu. Druhý zápas už byl z naší strany zahraný velmi dobře, zkušeně a poměrně v klidu, tedy až na druhou třetinu, jsme si došli pro postup,“ vyprávěl po sérii Jan Louvar, jeden z kladenských lídrů proti Plzni.

K sakru – vyrovnávací gól v čase 59:59

Kdekdo čekal, že při výběru soupeřů zůstanou Kanonýři nepovšimnutí a půjdou tak ve čtvrtfinále na čtvrtý Hattrick Brno. Jenže nakonec po nich sáhnul jiný brněnský celek, Bulldogs, který dal Kladnu přednost před Letkou. A byla to dramatická série plná zvratů, napětí, radosti i smutku. Po prvním víkendu byl stav 1:1, série zamířila na Kladno, kde Kanonýři ve třetím mači ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:0. Pak Buldoci spustili palbu, aby v čase 59:59 vyrovnali a nakonec si v prodloužení vzali důležitou výhru. „Bylo důležité, abychom to hned po zápase večer co nejrychleji spláchli. Ale musím uznat, že to nebylo jednoduché. Bohužel se nakupilo více chyb při obdržených brankách, ale tak to občas bývá a probrali jsme si to. Věděli jsme, že v neděli můžeme uspět,“ říkal obránce Filip Ullmann.

Brankář Stůj zachránil sezonu

I čtvrtý zápas proti Brnu měl podobný průběh. Kanonýři vedli, Buldoci v závěru srovnali. A v prodloužení byli jen pár centimetrů od toho, aby právě oni poskočili do semifinále. Překonali brankáře Ponomareva, míček už padal do sítě za jeho záda, když se tu znenadání zjevil obránce Stůj a odpálil ho pryč. „V šatně jsme si hned dělali srandu, že jsem nám zachránil sezonu. Byl to infarktový moment,“ říkal pak Stůj. Byl. Zápas do šel až do penalt a před poslední rundou byl stav 2:2. Pak rychlé Bohuslávkovy ruce zamotaly Haltmarovi hlavu a byl z toho gól. Zatímco kladenský gólman vyčapal Kladiva a čtvrtfinále mířilo k pátému mači. V něm už Kanonýři dominovali a po výhře 11:5 postoupili do semifinále.

Poslední třetina!? Ne, dokonalý obrat, pánové

Z víkendu v Ústí nad Labem si přivezli ztrátu 0:2 a hrozbu konečné. V sobotu sice doma stav semifinále snížili, jenže v neděli to bylo dvě třetiny velké trápení. Do poslední dvacetiminutovky šli Kanonýři za stavu 0:3. „Poučili jsme se z nedělního utkání v Ústí, kdy jsme hráli s hlavami dole, a dnes jsme i po dvou třetinách měli plán, který jsme splnili do puntíku. Oceňuji neskutečný morál hráčů, všechny diváky to muselo brát. Klobouk dolů před všemi fanoušky, proto děláme tento sport,“ popisoval nadšený kouč Dušan Přívara. Jeho borci totiž předvedli v závěrečném dějství nevídaný obrat a po výhře 6:3 si vynutili pátý zápas. V něm po sebevědomém výkonu a vítězství 4:0 postoupili do finále.

Manažere, na plac!

Tým postihla marodka, řada opor chyběla, a tak za stavu 0:2 na zápasy přemluvil trenér Přívara Ondřeje Riebauera, aby z kanceláře vyrazil pomoc na hřiště. Zkušený útočník dal gól, na další přihrál a užil si oslavy se svým synkem, který seděl v hledišti. Před nadějný průběh nakonec on i jeho parťáci museli sledovat, jak se po výhře v prodloužení raduje pražský Butchis v kladenského BIOSce z přímého postupu do superligy, zatímco na Kanonýry čekala ještě nevyzpytatelná baráž proti Karlovým Varům. „Přiznám, že i aby mě viděl hrát syn, byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl ještě jednou naskočit. Měl jsem podporu i od rodiny a jsem rád, že Eliáš mohl zažít zápas v takové atmosféře, a ještě si střihnout s tátou gólovou oslavu. Už chyběla jen ta vítězná tečka,“ řekl Riebauer.

To byl kopec, máme naději

Na jedné straně „staří známí“ Klápa, Strachota, Nicklas, Nushart či Tyl a samozřejmě zase tuze vyrovnané zápasy. V baráži Kanonýři potkali Karlovy Vary, kterým měli (nejen) za loňské play off co vracet. První zápas šel do prodloužení, druhý taky, až třetí skončil v normální hrací době pro Kanonýry. A možná i díky kurioznímu gólu – Matěj Stůj tři vteřiny před druhou sirénou odpálil míček od vlastní branku na druhou stranu, ten se ale od čepele Lukáše Spurného vznesl vzhůru a pak dopadl za záda překvapeného gólmana Váradiho. Tři desetiny před koncem druhé části se Kladno ujalo vedení 4:3 a výhru už nepustilo. Mělo dva mečboly, ale ani ten druhý na západě Čech neproměnilo. Smolně. Hodně smolně...